• چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2072050 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 59 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 4 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش طراحی، تست و کالیبراسیون

img_yw_news
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ -

پارک و نگهداری از ماهواره های آماده پرتاب در اتاق تمیز

با مساعد شدن شرایط اتاق تمیز آزمایشگاه سنجش از دور و مراقبت دائمی کارشناسان مسئول آن و کنترل شرایط محیطی به منظور انجام آزمایش های دقیق، فضای مورد نظر جهت پارک و نگهداری ماهواره های مختلف در آن مهیا شده و این ماهواره ها در شرایط کاملاً استاندارد در ایناتاق نگهداری و مراقبت می شوند.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ -

راه اندازی تجهیز نمایانی سنج visibility sensor وتولید نرمافزارثبت داده اختصاصی

این تجهیز که دارای قابلیت دید هوشمند است در ترکیب با یک حسگر تابش زمینه توانایی اندازه گیری میزان نور محیط را می یابد. داده های خروجی این دستگاه به عنوان ورودی نرم افزارهای تصحیحات اتمسفری سایت های کالیبراسیون میدانی استفاده می شود. به دلیل فقدان دانش فنی و یا هزینه بسیار بالای راه اندازی، علیرغم اینکه این تجهیز در بسیاری از مراکز کشور وجود دارد اما عملاً بلااستفاده و غیرعملیاتی می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ -

نصب، راه اندازی و کالیبراسیون دستگاه تابش سنج خالص (Net Radiometer) درایستگاه هواشناسی مرکزماهدشت

تابش سنج خورشیدی وسیله ای است که می تواند ارنژی تابشی خالص را محاسبه نماید. این وسیله که از سنسورهای مختلف تشکیل شده است علاوه بر محاسبه تابش خالص خورشید، مقدار تابش خالص محیط و امواج را در محدوده فروسرخ دور نیز محاسبه می نماید. محاسبه دما و سپیدایی یا آلبدو از دیگر پارامترهای به دست آمده از تابش سنج خالص است.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ -

طراحی و احداث ایستگاه هواشناسی در مرکز ماهدشت با قابلیت برداشت لحظه‌ای داده‌های مهم هواشناسی و ارائه در سایت سازمان فضایی

ایستگاه هواشناسی ثابت به صورت مرتب در حال برداشت داده از وضعیت آب و هوای مرکز ماهدشت می باشد. این ایستگاه اطلاعاتی از قبیل دما و رطوبت هوا، دمای خاک، میزان بارندگی، میزان تشعشع خورشید، سرعت و جهت باد را اندازه گیری و ثبت می نماید. داده های برداشت شده در بازهای مختلف زمانی تحلیل و گزارش کاملی از وضعیت آب و هوا به منظور استفاده در سایر واحدها تهیه و در اختیار آنها قرار می گیرد. داده ها در محیط نرم افزار اکسل تحلیل شده و گراف های مناسب برای تحلیل وضعیت آب و هوا رسم می شود. گزارش ها از سال 1395 آماده شده و در سایت سازمان فضایی قرار داده شده است. در شکل زیر نمونه هایی از تحلیل های انجام شده برای هر پارامتر و در شش ماه اول سال 1396 آمده است.  

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

نظارت بر کالیبراسیون محموله های اپتیکی ماهواره های پیام، ظفر و طلوع

واحد کالیبراسیون آزمایشگاه ملی سنجش از دور در راستای انجام ماموریت های محوله در نظارت بر فرآیندهای طراحی، ساخت و کالیبراسیون سنجنده های فضایی در دست ساخت سازمان فضایی ایران، آن دسته از پارامترهایی را که در حال حاضر در یکی دیگر از مراکز مربوطه مورد تست و آزمون قرار می گیرد مورد نظارت قرار داده و فرآیند مذکور را بررسی می نماید. از جمله این ماموریت ها، نظارت بر بخشی از فرآیند کالیبراسیون سنجنده های پیام، ظفر و طلوع می باشد که در این واحد به انجام رسیده است.

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

مرحله دوم تست های کالیبراسیون سنجنده فضایی آت ست (پیام) در آزمایشگاه کالیبراسیون - پارامترهای هندسی و تصویربرداری لنز

در مرحله دوم کالیبراسیون این سنجنده پارامترهای جدید مورد آزمون قرار گرفت که شرح آن در ادامه آورده شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

مرحله اول تست های کالیبراسیون سنجنده فضایی آت ست (پیام) در آزمایشگاه کالیبراسیون - پارامترهای هندسی لنز ماهواره

به منظور انجام تست های کالیبراسیون محموله اپتیک ماهواره پیام امیرکبیر این سنجنده به اتاق تمیز آزمایشگاه منتقل شده و شماری از آزمون های کالیبراسیون در مرحله اول بر روی آن انجام شد. در این آزمون مجموعه دوربین ماهواره که شامل لنز، CCD و اپتومکانیک است، مورد تنظیم و بررسی قرار گرفته است. در مرحله اول فاصله مناسب برای تحلیل دقیقتر فاصله CCD تا لنز مشخص گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

کالیبراسیون CCD دوربین تصویربرداری پهپاد

با درخواست یکی از دانشگاه های کشور به منظور کالیبراسیون رادیومتریک CCD دوربین پهپاد آن که شامل دوربین های محدوده مرئی و مادون قرمز بود، واحدکالیبراسیون آزمایشگاه برنامه ریزی لازم را به منظور انجام فعالیت مذکور آغاز نموده و در مرحله اول با مطالعه مشخصات دوربین های مورد نظر و ارزیابی امکانات آزمایشگاه به این درخواست پاسخ مثبت داد. باتوجه به محدودیت های مشاهده شده در دوربین ارائه شده این واحد اقدام به طراحی چینش های متناسب با آن نموده و روند آزمایش ها را پیگیری نمود. به همین منظور آزمایش های مربوط به اثرات bad pixel، hot pixel، flat field، vigniting، تست مربوط به SNR سنجنده، استخراج GAIN و OFFSET سنجنده و همچنین طیف سنجی از نمونه های پلاستیکی تارگت کالیبراسیون میدانی سنجنده به انجام رسیده و گزارش آن به اطلاع کاربر رسید.  

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

طراحی، پیاده سازی و اجرای سایت های کالیبراسیون رادیومتریک سنجنده های فضایی پس از پرتاب در محدوده مرئی و مادون قرمز نزدیک

به‌منظور اطمینان از عملکرد سنجنده های فضایی، فرآیند کالیبراسیون در سه مرحله بر روی این تجهیزات پیاده‌سازی شده و مورد آزمون قرار می‌گیرند. در مرحله نخست، محموله اپتیکی این سنجنده ها در اتاق‌های تمیز و تاریک آزمایشگاه‌های سنجش‌ازدور مورد ارزیابی و آزمون قرارگرفته و کالیبره می‌شوند. در مرحله دوم با تدارک تجهیزاتی بر روی ماهواره عمل کالیبراسیون ادامه پیدا می‌کند. در مرحله سوم عملیات کالیبراسیون با استفاده از سایت‌های میدانی کالیبراسیون که شامل یک محیط یکنواخت و به لحاظ طیفی برجسته بر روی سطح زمین می‌باشند، انجام می‌شود.

img_yw_news
یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۸ -

درباره ما در آزمایشگاه ملی سنجش از دور

سازمان فضایی ایران، مرکز آزمایشگاهی سنجش از دور را درسال 1394 در روز ملی فناوری فضایی درحضور ریاست محترم جمهور تاسیس نمود. این آزمایشگاه در فضایی بالغ بر 1600 متر مربع و در دو طبقه در مرکز فضایی ماهدشت طراحی و اجرا گردید.