• چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2072053 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 59 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 4 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش مبانی تئوریک

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ -

اثرات جو بر روی امواج الکترومغناطیس و طراحی سنجنده

موج الکترومغناطیس در مسیر خود از منبع انرژی به سمت اشیاء از اتمسفر می گذرد. امواج تحت تاثیر مولکول ها و ذرات معلق در اتمسفر قرار گرفته و دچار تغییراتی می شوند. به طور کلی اتمسفر از دو طریق جذب (Absorption) و پراکنش (Scattering) بر روی امواج الکترومغناطیس اثر می گذارد. پراکنش باعث انحراف موج از مسیر اصلی آن می شود ولی جذب انرژی باعث تغییر انرژی درونی مولکول های اتمسفر خواهد شد. تاثیر این دو نوع تعامل اتمسفر و انرژی الکترومغناطیس در برخی از طول موج ها بسیار شدید است، بنابراین باید کاملاً از چگونگی مکانیسم انتقال امواج در اتمسفر آگاه باشیم. این اطلاعات در طراحی سنجنده ها و همچنین انجام تصحیحات بر روی تصاویر اخذ شده بسیار مهم و کارگشا هستند.

img_yw_news
شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ -

کالیبراسیون هندسی سنجنده‌ های ماهواره‌ای

بطور کلی دو نوع عمده اطلاعات ماهیتی و هندسی را می‌توان از تصاویر هوایی و ماهواره‌ای استخراج نمود که در استخراج اطلاعات ماهیتی بدنبال شناسایی ماهیت عوارض می‌باشیم و مسائلی همچون شناسایی اشیا، کاربری اراضی یا آشکارسازی تغییرات کاربری اراضی و موضوعاتی از این دست مطرح است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ -

طیف سنجی و کاربردهای آن

به عبارت دیگر باید قبل از استفاده عملی از این داده ها برای تفسیر صحیح و اصولی، اقدام به شناسایی پدیده های مختلف مرتبط با موضوع مورد مطالعه و استخراج پارامترهای فیزیکی آن گردد. برای ایجاد شرایط لازم جهت تفسیر صحیح داده های سنجش از دور، لازم است تا ضمن بازسازی روند تصویربرداری توسط سنجنده های مختلف، واقعیت فیزیکی عوارض موجود در این تصاویر نیز مشخص گردد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ -

لیدار

 یکی از فناوری‌ های سنجش از دور است که از طریق روشن کردن هدف با لیزر و تجزیه و تحلیل نور منعکس‌ شده، فاصله‌ها را اندازه‌گیری می‌کند. فناوری لیدار مشابه اصول رادار کار می‌کند که به رادار لیزری نیز معروف است. اختلاف اصلی بین لیدار و رادار در نوع طول موج‌ های تابشی مورد استفاده‌ می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ -

مبانی تئوریک

مبانی علمی پایه ای سنجش از دور عمدتاً بر پایه فیزیک الکترومغناطیس و قواعد حاکم بر آن بنا نهاده شده است. در شکل گیری و توسعه دانش سنجش از دور شاخه های مختلفی از علوم و مهارتها (از قبیل پردازش تصویر، برنامه نویسی، علوم محیطی و جغرافیایی، الکترونیک، مکانیک و ... ) نقش داشته اند و همین موضوع ماهیتی بین رشته ای به علم سنجش از دور داده است.