بایگانی بخش اخبار نجوم و اکتشافات فضایی

img_yw_news
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -

فراخوان تولید محتوا ویژه شبکه آموزش مجازی نجوم

بخش نجوم سازمان فضایی ایران درنظر دارد شبکه آموزش مجازی نجوم را با هدف فراهم سازی بستری مناسب برای آموزش عمومی مخاطبین به منظور هدایت و تشویق انگیزه‌ها، استعدادها و علایق دانش‌آموزان، ترویج و توسعه این دانش در سطح دانش‌آموزی در کشور  و افزایش آگاهی عمومی در حوزه نجوم و فضا ایجاد نماید.

img_yw_news
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -

معرفی کتاب خودآموز نجوم رصدی

خودآموز تصویری ستاره‌شناسی تألیف ریچارد تالکوت و ترجمه افشان کرباسی، کتابی است که امکان یادگیری این دانش را به صورت کاربردی و بصری برای علاقه‌مندان، دوستداران دانش و منجمان آماتور فراهم می‌کند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ -

ماه گرفتگی جزئی ۲۵ و ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸

ماه گرفتگی جزئی زمانی اتفاق می افتد که زمین از میان خورشید و ماه بدر عبور می کند طوریکه این سه جرم دقیقا در یک راستا قرار ندارند. در این وضعیت، تنها بخش کوچکی از سطح ماه در بخش تاریک سایه زمین فرو می رود و بقیه سطح ماه، وارد بخش نیم سایه زمین می شود. 

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ -

وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه شوال ۱۴۴۰

ماه نو بطور معمول در هر گردش هلالی کره ماه به دور زمین رخ می‌دهد و یکی از فازهای ماه است و آن زمانی ست که ماه در مسیر خود از مقارنه با خورشید (هنگامی که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد هیچ بخشی از ماه برای ناظر زمینی روشن نیست. اصطلاحاً به این لحظه مقارنه ماه و خورشید یا ماه نو گفته می‌شود. در واقع مقارنه لحظه تولد ماه است) گذشته و پس از اولین یا دومین شب، در هنگام غروب به شکل هلال نورانی باریکی از جانب مغرب با ارتفاع کمی خود را نمایش می‌دهد. ماه نو سرآغاز زمانبندی ماه قمری است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ -

روز جهانی ستاره شناسی

روز نجوم یک رویداد سالیانه است که هدف آن ترویج دانش  نجوم وستاره شناسی بین عموم شهروندان و معرفی زمینه‌های متفاوت فعالیت‌های گروه‌ها و مراکز نجومی و همچنین  ایجاد تعامل و ارتباط میان عموم مردم و منجمان است. آغازگر این رویداد، اقدام زیبای شخصی به نام داگ برگر (رئیس انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی) بود که در سال ۱۹۷۳،  با قراردادن تلسکوپهای مختلف در مناطق پرجمعیت شهر، مردم را دعوت به تماشای زیبایی های آسمان کرد.  

img_yw_news
شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ -

وضعیت رؤیت پذیری هلال ماه رمضان

با توجه به اینکه ماه های قمری براساس رویت ماه بوده و مراسم دینی مسلمانان هم بر پایه ماه های قمری انجام می گیرند رویت هلال ماه نو دارای اهمیت زیادی است  و این مهم به خصوص در مورد ماه مبارک رمضان و ماه ذی الحجه که دو فریضه واجب روزه و حج در آنها انجام می‌شود، از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.  

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ -

فراخوان جذب و پذیرش سرباز امریه

سازمان فضایی ایران به منظور استفاده بهینه از ظرفیت فارغ التحصیلان دانشگاهی و در راستای ارتقاء سطح دانش و تجربه عملیاتی ایشان و به منظور تسهیل انجام خدمت سربازی تخصصی از کلیه دانش آموختگان مقاطع تحصیلات تکمیلی فیزیک و نجوم که در شرف اعزام به خدمت سربازی هستند در قالب سرباز امریه در زمینه نجوم و اکتشافات فضایی دعوت به همکاری می نماید.

img_yw_news
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ -

اعلام اسامی برندگان مسابقه ایده پردازی اپلیکیشن نجومی سها

در آخرین روز از هفته جهانی فضا سال ۱۳۹۷، اسامی برگزیدگان مسابقه ایده‌پردازی اپلیکیشن نجومی سها در سازمان فضایی ایران به قرار ذیل اعلام شد؛ نفر اول: سرکار خانم سمیه ذهبی- صاحب ایده "ایجاد بستر معرفی و ارائه خدمات نجومی تحت اپلیکیشن موبایل با عنوان اپلیکیشن شمجا" نفر دوم: سرکار خانم زینب السادات لسانی- صاحب ایده "طراحی اپلیکیشن محاسبه زمانسنجی‌های نجومی با عنوان Skytiming" نفر سوم: جناب آقای مهدی فتحی- صاحب ایده "اطلس دیجیتال ستارگان برای رصدگران اجرام عمقی آسمان با عنوان ژرف نما"

img_yw_news
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ -

اعلام اسامی برندگان جشنواره عکاسی نجومی امید

در آخرین روز از هفته جهانی فضا سال ۱۳۹۷، اسامی برگزیدگان مسابقه عکاسی نجومی امید سازمان فضایی ایران به قرار ذیل اعلام شد؛

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷ -

برنامه های هفته جهانی فضا سال ۱۳۹۷ اعلام شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران همزمان با نشست خبری دکتر براری رییس سازمان فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا در تاریخ ۹ مهرماه ۱۳۹۷ برگزار شد برنامه های که در طول این هفته توسط سازمان فضایی ایران و دیگر سازمان ها و نهاد ها اجرا خواهد شد، اعلام شد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ -

برگزاری ششمین مدرسه تابستانی نجوم در مرکز فضایی ماهدشت

در اکثر کشورهای دنیا مدرسه‌های تابستانی نجوم، جزء مهمی از آموزش‌های متمرکز به‌حساب می‌آید. باتوجه به تعطیلات تابستانی دانشجویان در اغلب کشورها، تابستان زمان بسیار مناسبی برای برگزاری این دوره‌ها است. مدرسه تابستانی، در حوزه‌های مختلف نجوم و بیشتر برای دانشجویان علاقمند برگزار می‌شود.   

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

نجوم به عنوان دروازه ورود علاقه مندان و جوانان به علم تلقی می شود

همزمان با هفته جهانی نجوم و با هدف ایجاد زیرساخت و بستر مناسب برای توسعه پایدار نجوم در سطح کشور و ترویج دانش نجوم در میان اقشار مختلف جامعه، مهندس صادقی نایینی سرپرست معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران ضمن بازدید از نمایشگاه هفته جهانی نجوم در مرکز برج میلاد تهران، از نزدیک با فعالیت ها و مشکلات بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد فعال در این حوزه آشنا شد.

img_yw_news
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ -

کارگاه آموزش مفاهیم نجومی برای دانش آموزان

سازمان فضایی ایران به مناسبت هفته جهانی نجوم و با هدف ترویج، آموزش و آشنایی عمومی با مفاهیم و کاربردهای فناوری فضایی، ضمن حضور در دبیرستان دخترانه شهدای مدافع حرم امیر لطفی اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دانش آموزان نمود.  

img_yw_news
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ -

برگزاری مراسم افتتاحیه کارگاه آموزش تخصصی کارشناسان شبکه رصدخانه ای اپتیکی ایران و اهداء جوایز برندگان مسابقه عکاسی نجومی

در مراسم افتتاحیه کارگاه آموزش تخصصی کارشناسان شبکه رصدخانه ای اپتیکی ایران که با حضور جمعی از کارشناسان خبره رصدخانه ای برتر کشور برگزار شد، دکتر براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران ضمن اشاره به تاریخ درخشان علم نجوم در ایران گفت: بسیار مایه مباهات است 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ -

رصد نانوماهواره STRaND-۱

نانوماهواره STRaND-۱ (Surrey Training, Research and Nanosatellite Demonstrator ۱) یک نانوماهواره با وزن تقریبی ۴.۳ کیلوگرم است که توسط مرکز فضایی دانشگاه Surrey انگلستان توسعه پیدا کرد.

img_yw_news
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ -

رصد پسماند فضایی ماهواره Fengyun ۱C

ماهواره Fengyun 1C که به اختصار FY-1C نامیده می‌شود، یکی از ماهواره‌های هواشناسی چینی بود که در سال 1999 میلادی به مداری قطبی در ارتفاع 865 کیلومتر تزریق شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ -

ماه گرفتگی ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶

ماه‌گرفتگی فقط در ماه بدر (کامل) اتفاق می‌افتد. در این موقعیت، زمین بین ماه و خورشید قرار می‌گیرد و ماه از سایه زمین عبور می‌کند. در بیشتر اوقات ماه بدر، از قسمت شمالی یا جنوبی سایه زمین عبور می‌کند.

img_yw_news
یکشنبه ۳ دی ۱۳۹۶ -

ثبت گذر ماهواره BeiDou

سامانه ماهواره‌های ناوبری چین با نام BeiDou (به معنای قطب‌نما) شناخته می‌شود که طبق برنامه تا سال ۲۰۲۰ توانایی سرویس‌دهی به تمام نقاط جهان را خواهد داشت. اولین نسل از این سیستم (BeiDou-۱) از سه ماهواره تشکیل شده بود و از سال ۲۰۰۰ پوشش و خدمات محدودی را در اختیار چین و کشورهای همسایه قرار می‌داد. 

img_yw_news
شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ -

رصد و تصویربرداری از ماهواره ایرانست ۲۱ (بدر ۵)

ثبت تصاویر ماهواره ایرانست -۲۱ (بدر ۵ ) توسط رصدخانه پایش اپتیکی اجرام فضایی سازمان فضایی ایران

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ -

ارائه خدمات رصدی به دانشجویان و پژوهشگران

رصدخانه مرکز ماهدشت زیر نظر سازمان فضایی ایران با هدف توسعه پژوهش­ های نجومی و حمایت از پژوهشگران اخترشناسی در سال ۱۳۹۰ بنا گردید و تا کنون با ارائه خدمات رصدی، داده­ های مورد نیاز پژوهشگران و محققین را برای انجام تحقیقات علمی، پایان نامه ­ها و رساله ­های دانشجویی تأمین نموده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ -

برندگان نهایی مسابقه عکاسی نجومی هفته جهانی فضا مشخص شدند

برندگان نهایی مسابقه عکاسی نجومی سازمان فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا در سال ۱۳۹۶ و با شعار اکتشاف جهان های جدید در فضا برگزار گردید اعلام شدند. این مسابقه با فراخوان عمومی نمایش آثار عکاسی منجمان ایرانی در ابتدای مهر ماه آغاز شده و شرکت کنندگان عکس های نجومی خود را تا روز ۱۸ مهرماه و از طریق سایت سازمان فضایی ایران ارسال نمودند. 

img_yw_news
دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ -

آغاز انتشار عمومی و رای گیری مردمی آثار ارسالی به مسابقه عکاسی نجومی

بر اساس اعلام قبلی کمیته برگزاری مسابقه یکی از آثار به عنوان اثر منتخب از نگاه مخاطبان به عنوان برگزیده مسابقه عکاسی نجومی معرفی خواهد شد و به صاحب اثر جوایزی به رسم یادبود اهدا می گردد. 

img_yw_news
یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ -

​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر برگزار شد

 ​همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر همزمان با ششمین روز از هفته جهانی فضا در روز دوشنبه  ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۶ در محل تالار علامه حلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد. این همایش یکروزه با توجه به اهمیت این موضوع و شعار هفته جهانی فضا در سال جاری برنامه ریزی و و با حضور حدود ۱۲۰ نفر از محققین و دانشجویان علاقمند در این زمینه برگزار گردید. 

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ -

همایش سیارات فراخورشیدی و جهان های زیست پذیر

نزدیک به ۳۰سال از کشف اولین سیاره فراخورشیدی می گذرد و در این مدت کشف بیش از ۳۰۰۰ سیاره فراخورشیدی مورد شناسایی قرار گرفته است. اجرامی فضایی که به گرد ستارگانی غیر از خورشید در گردشند، سیاراتی گازی یا سنگی، با ابعاد و ساختارهای گوناگون هستند. 

img_yw_news
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ -

مسابقه عکاسی نجومی

سازمان فضایی ایران درنظر دارد به مناسبت هفته جهانی فضا، مسابقه عکاسی نجومی را برگزار نماید. از کلیه علاقه مندان دعوت می شود نسبت به ارسال آثار خود (حداکثر دو اثر) با موضوعات فضایی، نجومی و آسمان شب که از تاریخ ۱ فروردین لغایت ۱۸ مهرماه ۱۳۹۶ ثبت نموده اند اقدام نمایند. 

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ -

رصد و داده گیری از سیاره فراخورشیدی مشتری گون در رصدخانه سازمان فضایی ایران

کارشناسان گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران موفق شدند ضمن رصد ستاره GSC ۰۳۰۸۹-۰۰۹۲۹ در صورت فلکی هرکول سیاره پیرامون آن را آشکارسازی کنند. این ستاره که در فاصله ۱۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد دارای قدر ظاهری ۱۲.۴ است و اندازه ای تقریبا برابر با خورشید دارد. 

img_yw_news
سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ -

پنجمین مدرسه تابستانه نجوم در سازمان فضایی ایران برگزار شد

مدرسه تابستانی نجوم برای دانشجویان و فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی در رشته های فیزیک و نجوم از روز سه شنبه ۲۴ مردادماه در مرکز ماهدشت آغاز شد. این برنامه از طرف مجمع جهانی اختفا و گرفت و سازمان فضایی ایران با حمایت علمی اتحادیه جهانی نجوم برگزار شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ -

پدیده خسوف ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

زمانی که زمین بین ماه و خورشید قرار گیرد، خسوف یا ماه گرفتگی ایجاد می شود. شانزدهمین روز مرداد ۱۳۹۶، زمین شاهد پدیده ماه گرفتگی یا خسوف جزئی بود. در این پدیده تنها بخش کوچکی از ماه درون سایه زمین قرار گرفت

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۶ -

برگزاری سومین نشست هماهنگی ایجاد شبکه رصدخانه های اپتیکی کشور

در راستای ایجاد یک شبکه همکاری مستمر رصدخانه های کشور و استفاده بهینه از امکانات و توان علمی موجود، نشستی با حضور مدیران برخی از رصدخانه های کشور و مدیران و کارشناسان سازمان فضایی ایران در تاریخ ۱۳ تیرماه و در محل رصدخانه دانشگاه زنجان برگزار شد.

img_yw_news
دوشنبه ۵ تیر ۱۳۹۶ -

رصد هلال ماه شوال ۱۴۳۸

هلال ماه شوال ۱۴۳۸ توسط کارشناسان رصدخانه سازمان فضایی ایران در روز یکشنبه ۴ تیرماه ۱۳۹۶ در ساعت ۲۰:۳۰ رصد شد. ابزار مورد استفاده در این رصد عبارت بودند از؛ تلسکوپ آپوکروماتی اسکای واچر ۱۲۰ میلیمتری

img_yw_news
شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ -

رصد هلال ماه مبارک رمضان در رصدخانه سازمان فضایی ایران

تیم رصد سازمان فضایی ایران متشکل از کارشناسان نجوم این سازمان، از ساعت ۱۵ روز جمعه مورخ ۱۳۹۶/۳/۵ در رصدخانه این سازمان واقع در مرکز ماهدشت اقدام به رصد هلال ماه رمضان نموده

img_yw_news
دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ -

طرح شبکه سازی رصدخانه های کشور

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: دکتر صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران خبر داد، سازمان فضایی ایران در راستای وظایف و ماموریت های خود و استفاده از تمام توانمندی های داخلی برنامه ای جهت ایجاد یک شبکه همکاری مستمر فی ما بین رصدخانه های کشور را دارد

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ -

آخرین خورشیدگرفتگی سال ۱۳۹۵ خورشیدی

روز ۸ اسفندماه سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی مردم بخشی از سیاره ما شاهد رخدادی نسبتا نادر به نام خورشیدگرفتگی کلی (کسوف کلی) بودند. این پدیده جذاب زمانی رخ می دهد که ماه دقیقا بین زمین و خورشید قرار گرفته و مانع رسیدن نور خورشید به زمین گردد.