• شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2071875 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 243 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 8 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - توسعه کاربرد و خدمات RS

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ -

​پایش ماهواره ای میانگین 8 روزه دمای سطح زمین در بازه زمانی 1397/10/11 تا 1398/10/11

دمای سطح زمین(LST)، یکی از معیارهای مهم در برنامه ریزی ناحیه ای و منطقه ای می باشد. دمای سطح زمین در بسیاری از برنامه های کاربردی محیط زیست، کشاورزی، هواشناسی و سایر پروژه ها می تواند مورد استفاده واقع شود. دمای سـطح زمین در طیف وسیعی از مطالعات محیطی کاربرد دارد. عوامل مختلفی از جمله جنس مواد تشکیل‏ دهنده سطح و شرایط توپوگرافی و محیطی در دمای سطح زمین تأثیرگذار است. با توجه به محدودیت ایستگاه های هواشناسی، اطلاعات تولیدی از فناوری تفسیر و پردازش داده های سنجش از دور می تواند به عنوان پایه و اساس بسیاری از داده های هواشناسی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از مهمترین جنبه های کاربردی سنجش از دور در مطالعات اقلیم شناسی، برآورد دمای سطح زمین می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ -

رویدادهای سنجش از دور از 16 تا 22 فروردین ماه 99

این فایل ویدیویی شامل رویدادها، اخبار و محصولات سنجش از دور کشور از تاریخ 16 تا 22 فروردین ماه 99 بوده که در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران قرار دارد.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواه ای شاخص وضعیت پوشش گیاهی در سطح کشور از بهمن 97 تا اسفند ماه 98

گیاهان سالم (کلروفیل) طیف الکترومغناطیس را درطول موج های مادون قرمز نزدیک (NIR) و طول موج سبز، نسبت به سایر طول موجها بیشتر بازتاب می دهند. گیاهان سالم که حاوی کلروفیل هستند، نور آبی و بیشتر طول موجهای قرمز را جذب می کنند و بخش بسیار زیادی از طول موج سبز و مادون قرمز نزدیک را بازتاب می کنند. به همین دلیل است که چشمان ما گیاهان را به رنگ سبز می بیند (دامنه رنگ مادون قرمز توسط چشم قابل رویت نیست).

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره‌ای ذوب شدن یخ‌ های زمین

پایش ماهواره‌ای ذوب شدن یخ‌ های زمین از طریق ماهواره های مختلف قابل برداشت است که در فیلم زیر نمایش داده می شود.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی بر فراز کشور در تاریخ 1399/01/21

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (AQUA) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/21 نشان می‌دهد. با توجه به این نقشه تراکم ابرها در بخش شمالی و غربی کشور قابل مشاهده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی بر فراز کشور در تاریخ 1399/01/20

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/20 نشان می‌دهد. با توجه به این نقشه تراکم ابرها در نیمه شمالی کشور قابل مشاهده است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی بر فراز کشور در تاریخ 1399/01/19

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Aqua) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/19 نشان می‌دهد. با توجه به این نقشه تراکم ابرها در قسمت شمالی کشور قابل مشاهده است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ -

محصولات سنجش از دور مرکز ملی پایش ماهواره‌ای زمین سازمان در بازه زمانی 9 الی 15 فروردین 1399

محصولات سنجش از دور مرکز ملی پایش ماهواره‌ای زمین سازمان فضایی ایران در بازه زمانی 9 الی 15 فروردین 1399 در قالب یک فیلم جمع آوری شده است. برای نمایش ویدیوی محصولات سنجش از دور، روی تصویر ذیل کلیک نمائید.

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ -

تایم لپس پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی کشور از 9 تا 15 فروردین ماه 1399

تایم لپس پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی کشور از 9 تا 15 فروردین ماه 1399

img_yw_news
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی بر فراز کشور در تاریخ 1399/01/16

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/16 نشان می‌دهد. با توجه به این نقشه تراکم ابرها در قسمت شمال و شمال غربی کشور قابل مشاهده است.

img_yw_news
شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ -

مقایسه نقشه های میانگین غلظت نیتروژن از تاریخ 1 الی 13 فروردین ماه سال های 1398 و 1399

یکی از عوامل تولید دی اکسید نیتروژن به عنوان یکی از آلاینده های جوی، ترافیک های شهری و بین شهری و مصرف  سوختهای فسیلی است. با شیوع ویروس کرونا در کشور، رفت و آمدهای بین شهری و تردد خودرو ها با همکاری مردم در نوروز 99 نسبت به سال گذشته کاهش یافت. تأثیرات کاهش مسافرتها و تردد خودروها را می توان در مقایسه نقشه های میزان تراکم دی اکسید نیتروژن تولید شده از تصاویر ماهواره Sentinel-5p برای نوروز 98 و نوروز 99 مشاهده کرد.

img_yw_news
جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ -

​پایش ماهواره ای تغییرات اتمسفر لایه ازن

لایه اُزن لایه‌ای‌ست در ارتفاع ۲۰ تا ۳۰ کیلومتری سطح زمین که بسته به شرایط فصلی و آب‌وهوایی، ضخامت آن تغییر می‌کند. این لایه با جذب 95 تا 99.99 درصد پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می‌شود. لایه اُزن پرتوهای پرانرژی فرابنفش را جذب کرده و آن‌ها را به شکل پرتوهای فروسرخ درمی‌آورد و به سطح زمین می‌فرستد. 

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1399/01/14

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/14 نشان می‌دهد. با توجه به این نقشه تراکم ابرها در قسمت شرق و شمال شرق کشور قابل مشاهده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه محاسبه مساحت سطح آب ایلام در ماه های بهمن و اسفند 98 و فروردین 99

در این نقشه مساحت سطح آب سد ایلام دربرخی از روزهای بهمن و اسفند ماه 98 و در تاریخ 5 فروردین 99 با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل-2 محاسبه و نشان داده شده است. گراف ارایه شده تغییرات مساحت سطح آبدریاچه سد را در تاریخ های مورد نظر نشان می دهد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ -

تایم لپس پایش ماهواره‌ ای تغییرات سطح آب تالاب جازموریان

به دنبال ورود دو سامانه بارشی نسبتا قوی به کشور در هفته اول و دوم سال جاری، شاهد وقوع بارندگی‌های شدید در نوار جنوبی کشور بودیم. در نتیجه این دو موج بارشی، میزان تغذیه آب بسیاری از دریاچه‌ها، تالاب‌ها و سدهای موجود در مناطق تحت تاثیر این سامانه افزایش یافته است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1399/01/13

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/13 نشان می‌دهد.با توجه به این نقشه تراکم ابرها در قسمت نیمه غربی کشور قابل مشاهده است.  

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ -

13 فروردین، روز طبیعت از نگاه ماهواره ها

سیزده بدر یا همان سیزدهمین روز از فروردین ماه هر سال، طبق تقویم کشورمان، روز طبیعت نام گذاری شده و‌ آخرین روز تعطیلات رسمی نوروز محسوب می شود. 

img_yw_news
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای تصاویر قبل و بعد از ریزش کوه در روستای پیت سرا در منطقه دوآب شهرستان سوادکوه استان مازندران در 1 فروردین 99

ساعت ۸ صبح روز جمعه اول فروردین 99 بعد از تحویل سال نو، سنگ بزرگی به همراه قسمتی از دامنه از بالای کوه به داخل روستای پیت سرای سوادکوه سقوط می کند که بر اثر آن حدود ۱۰ واحد مسکونی، ۲ واحد دامداری و یک پل کوچک تخریب و ۴ خودرو نیز خسارت جدی می بینند. این حادثه خوشبختانه تلفات جانی نداشته است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1399/01/12

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را در 1399/01/12 نشان می‌دهد.با توجه به این نقشه تراکم ابرها در قسمت شمال شرقی کشور قابل مشاهده است.  

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه سلمان فارسی در استان سمنان در بارندگی های 2 و 3 فروردین ماه 99

در این تصاویر تغییرات سطح پهنه آب در سد سلمان فارسی در استان فارس نشان داده شده است. نتایج حاصل از پردازش داده‌های ماهواره‌ای موید افزایش مساحت پهنه آب در این دریاچه به میزان 1 کیلومتر مربع پس از بارندگی سنگین در تاریخ های 2 و 3 فروردین 1399 است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -

وضعیت پوشش ابر کشور در تاریخ 11 فروردین ماه 1399

این تصویر که توسط سنجنده مادیس (MODIS) مستقر بر ماهواره ترا (Terra) برداشت گردیده است، نمایی زیبا از وضعیت ابرناکی در سطح کشور را نشان می‌دهد. همانطور که در تصویر دیده می‌شود نیمه شرقی کشور از پوشش ابر بالایی برخوردار بوده و سامانه دیگری نیز از سمت شمال غرب در حال ورود به کشور می‌ باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه تغییرات مساحت سطح آب سدگیلانغرب از زمستان 1398 تا هفته اول بهار 1399

سد مخزنی پایداری (گیلانغرب) در 5 کیلومتری شرق گیلانغرب واقع در استان کرمانشاه می باشد. این سد از نوع خاکی با هسته رسی است حجم مخزن سد پایداری 17 میلیون متر مکعب است و طول تاج سد 755 متر، ارتفاع از کف 48 متر و ارتفاع سد از پی 51 متر است. عملیات ساخت این سد در سال 1375 شروع و در سال 1384 به بهره برداری رسید.  

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -

تایم لپس مدل هواشناسی و عبور ابر از فراز کشور از تاریخ 10 الی 15 فروردین 99

مطابق پیش بینی‌های بدست آمده از مدل‌های هواشناسی، انتظار آسمانی ابری در اغلب روزهای هفته را در سطح کشور داریم. با عبور سامانه بارشی جاری که از شنبه از مرز غربی وارد ایران شده است، سامانه جدیدی از روز چهارشنبه از شمال غرب وارد کشور خواهد شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حسب میلی متر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 1399/01/10

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی‌متر بر ساعت، هنگام عبور ماهواره GPM بر فراز ایران در ساعت 16:52 نشان داده شده است. نتایج بیانگر حداکثر نرخ بارش در استانهای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، البرز، سمنان و گلستان می‌باشد.  

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه محاسبه میانگین دمای سطح خلیج فارس و دریای عمان از سال 1381 تا 1398

بسیاری از شرایط هیدرولوژیک در دریاها به تغییر دما بستگی داشته و اندازه‌گیری پیوسته میزان این پارامتر عاملی تعیین کننده می باشد. افزایش دمای آب سبب تغییرات در اکوسیستم دریایی و انسانی می شود. برآورد روزانه دمای سطح آب جهت مطالعات زیست محیط، علوم دریایی، اقلیم شناسی، شیلات و ... از اهمیت زیادی برخوردار است. در این نقشه، دمای دماس سطح آی خلیج فارس و دریای عمان بااستفاده از تصاویر ماهواره ای ترا/مادیس محاسبه شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ -

نظارت بر دامنه های مستعد ریزش معادن روباز با استفاده از تکنیک اینسار

معدن و معدنکاری از جمله شغل های پرخطری است که سالانه تلفات جانی و خسارات مالی زیادی دارد. بر اساس بانک اطلاعات معادن ایران، حدود 6500 معدن روباز در سطح کشور وجود دارد و بسیاری از افراد در معادن و صنایع وابسته به آن ها مشغول بکار هستند. با توجه به آمار بالای تعداد معادن روباز کشور و بروز حوادث ناشی از کار در این معادن، ایجاب می کند تا با درک بهتری به ارزیابی ریسک و خطرات موجود در این معادن پرداخته و با بهره گیری از تجارب گذشته نسبت به پیشگیری از وقوع حوادث مجدد، اقدام شود.

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش تغییر شکل و جابجایی سه بعدی عوارض با استفاده از تکنیک تداخل سنجی مبتنی بر پراکنش کننده های دائمی

تکنیک تداخل سنجی راداری ابزار ارزشمندی در پایش جابجایی هـای سـطح زمـین اسـت. یکـی از روش هـایی این تکنیک روش تداخل سنجی راداری مبتنی بر پراکنش کننده های دائمی است که جابجایی را تنهـا بـر روی پیکسل هایی که ویژگی های پراکنشی آن ها در طول زمان تقریباً ثابت است، پایش می کند. برای یک عارضه در سطح زمین جابجایی می تواند در سه راستای شرقی-غربی، شمالی-جنوبی و راستای ارتفاعی (جابجایی سه بعدی) اتفاق بیفتد.

img_yw_news
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ -

ویدیوی سری زمانی تغییرات پوشش ابر کشور از تاریخ 2 الی 8 فروردین ماه 99

ویدیوی ذیل روند تغییرات پوشش ابر بر فراز ایران را از تاریخ 2 الی 8 فروردین 1399 با استفاده از سری زمانی تصاویر ترکیب رنگی طبیعی سنجنده مادیس ماهواره‌ های Aqua و Terra نشان می‌دهد.

img_yw_news
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای تغییرات سطح آب دریاچه سد جیرفت در استان کرمان در بارندگی های فروردین ماه 99

سد جیرفت در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهر جیرفت در استان کرمان در محلی بنام تنگ نراب بر روی رودخانه هلیل رود احداث شده‌ است. تصاویر ماهواره ای حاکی از آنست که بارندگی های اخیر اسفند ماه 98 و فروردین ماه 99، سطح آب این دریاچه را بیش از یک و نیم کیلومتر مربع افزایش داده است. قابل ذکر است سطح آب دریاچه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از 2 کیلومتر مربع افزایش داشته است.  

img_yw_news
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره دی اکسید نیتروژن برای برخی استان های کشور در بازه زمانی 1 تا 8 فروردین 99 و مقایسه آن در زمان مشابهه سال 98

پردازش تصاویر ماهواره ای سنتیل 5، نشان می دهد که الگوهای پراکنش گاز دی اکسید نیتروژن برای استان های تهران، قم، اصفهان، مرکزی و البرز طی روزه های 1 تا 8 فروردین سال 99 نسبت با تاریخ مشابهه در سال 98، تغییر داشته است. لازم به ذکر است میزان غلظت این گاز در هوا، رابطه مستقیمی با ترافیک وسایل حمل و نقل دارد. تفسیر نقشه های فوق نشان از کاهش محسوس انتشار این گاز برای استان های قم، مرکزی، البرز و تهران است.

img_yw_news
شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره دی اکسید نیتروژن در سطح کشور در بازه زمانی 1 تا 8 فروردین 99 و مقایسه آن در زمان مشابهه سال 98

گاز دی‌اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده‌های هوا به شمار می رود. هر سال میلیون‌ها تن از این گاز در اثر فعالیت‌های صنعتی به ویژه مصرف سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود. در نقشه های زیر میزان تغییرات گاز دی اکسید نیتروژن در هفته اول فروردین 98 و 99 نمایش داده شده است.

img_yw_news
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ -

نسل جدید ماهواره راداری با روزنه مجازی ساخت کشور فنلاند به نام Iceye با توان تفکیک مکانی 25 سانتی متری

نسل جدید ماهواره راداری با روزنه مجازی (SAR) ساخت کشور فنلاند به نام Iceye از جدیدترین محصول خود در تاریخ 26 مارس رو نمایی کرد. این محصول تصویر SAR با قدرت تفکیک مکانی 25 سانتی متری می باشد. نسل جدید ماهواره Iceye توانایی اخذ تصاویر راداری با قدرت تفکیک 25 سانتی متر را در کمتر از ده ثانیه دارد.

img_yw_news
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ -

پایگاه داده میزان بارندگی PERSIANN

مولفه ی میزان بارندگی از اهمیت بسیار زیادی در مطالعات منابع آب، مدلسازی هیدرولوژیکی و پیش بینی سیلاب برخوردار است. این مولفه که مهم ترین ورودی مدلهای هیدرولوژیکی سطح زمین می باشد، به واسطه تغییرات زمانی و مکانی قابل توجه، از جمله پیچیده ترین پدیده در چرخه هیدرولوژیکی محسوب می شود. میتوان گفت، تخمین صحیح این مولفه برای حصول به نتایج هیدرولوژیکی قابل اعتماد، امری ضروری می باشد. دقت ناکافی در برآورد مقدار بارش، بدون شک خطای معنی داری در مقدار رواناب شبیه سازی شده ایجاد می نماید.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ -

تغییرات سطح پهنه آب در تالاب بختگان در استان فارس پس از بارشهای 2 و 3 فروردین 1399

در این تصاویر تغییرات سطح پهنه آب در تالاب بختگان در استان فارس نشان داده شده است. نتایج حاصل از پردازش داده‌های ماهواره‌ای موید افزایش مساحت پهنه آب در این دریاچه به میزان 201.09 کیلومتر مربع  پس از بارندگی سنگین در تاریخ های  2 و 3 فروردین 1399 است.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه پهنه سیلاب درمحدوده شهرستان های فاریاب و کهنوج در استان کرمان در تاریخ 1399/01/05

این نقشه پهنه های تحت تأثیر سیلاب در محدوده روستاهای توابع شهرستان های فاریاب و کهنوج در استان کرمان را  نشان می دهد. اطلاعات موجود در این نقشه با پردازش داده های ماهواره ای سنتینل 2 برای تاریخ های قبل و بعد از سیلاب استخراج گردیده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ -

تایم لپس وقوع سیل و خسارت آن در برخی روستاهای شهرستان کهنوج استان کرمان در تاریخ 1399/01/05

این تایم لپس که با استفاده از تصاویر سنتینل 2 قبل (1398/12/09) و بعد (1399/01/05) از وقوع سیل تهیه شده است، خسارت سیل را در برخی روستاهای شهرستان کهنوج استان کرمان نشان می دهد. جهت نمایش تصاویر از ترکیب رنگی کاذب (باند های 3-4-8) استفاده شده به طوری که دامنه رنگ قرمز نشان دهنده زمین های کشاورزی و مناطق دارای پوشش گیاهی بالا در سطح منطقه می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ -

تایم لپس وقوع سیل و خسارت آن در برخی روستاهای شهرستان فاریاب استان کرمان در تاریخ 1399/01/05

این تایم لپس که با استفاده از تصاویر سنتینل 2  قبل (1398/12/09) و بعد (1399/01/05) از وقوع سیل تهیه شده است، خسارت سیل را در برخی روستاهای شهرستان فاریاب استان کرمان نشان می دهد. جهت نمایش تصاویر از ترکیب رنگی کاذب (باند های 3-4-8) استفاده شده به طوری که دامنه رنگ قرمز نشان دهنده زمین های کشاورزی و مناطق دارای پوشش گیاهی بالا در سطح منطقه می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ -

ویدیوی سری زمانی تغییرات پوشش ابر کشور از تاریخ 24 اسفند 98 الی 1 فروردین 99

ویدئوی ذیل روند تغییرات پوشش ابر بر فراز ایران از تاریخ 24 اسفند 1398 الی 1 فروردین 1399 با استفاده از سری زمانی تصاویر ترکیب رنگی طبیعی سنجنده مادیس ماهواره‌ های Aqua و Terra را نشان می‌دهد.

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای پهنه های سیلاب دراستان های جنوبی کشور در تاریخ 1399/01/04

در این نقشه پهنه های سیلاب ناشی از بارندگی های سنگین در تاریخ 03 / 01 / 1399  در استان‌های جنوبی ایران نشان داده شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در شهرستان های فهرج و ریگان استان کرمان در تاریخ 1399/01/04

در این نقشه تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان های فهرج و ریگان استان کرمان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد رنگ سبز بیانگر پوشش گیاهی و مناطق متاثر از سیلاب نیز در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی و زمین های کشاورزی می باشد.  

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در محدوده بندر کنگان استان بوشهر در تاریخ 1399/01/04

در این نقشه تصویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در محدوده بندر کنگان استان بوشهر نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد، مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج، بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی، مناطق مسکونی می باشد. همچنین رنگ سبز بیانگر پوشش گیاهی در منطقه است.

img_yw_news
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ -

روز جهانی هواشناسی

سازمان جهانی هواشناسی (World Meteorological Organization)، به عنوان یکی از نهادهای سازمان ملل متحد با اهدف ایجاد و سازماندهی یکپارچه جمع آوری داده های هوا و تحلیل این داده ها برای استفاده کاربردی در جنبه های مختلف زندگی مردم در سراسر مناطق جهان، در 23 مارس سال 1950 تاسیس گردید. به همین مناسبت روز 23 مارس (4 فروردین) به عنوان روز جهانی هواشناسی نامگذاری شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ -

نقش فناوری فضایی در نبرد با ویروس کرونا در چین

در طول نبرد علیه ویروس کووید 19، فناوری ماهواره ای و سیستمهای مبتنی بر فضا و ارائه خدمات فضایی از جمله: نقشه برداری و سیستمهای اطلاعات جغرافیایی (GIS)، سنجش از راه دور، کنترل  از راه دور، تصویربرداری، قرنطینه، درمان و همچنین ساخت بیمارستان و عملیات پاکسازی گسترده در سراسر جهان، آموزش آنلاین ملی، حمل و نقل ضروری برای کالاهای ضروری بین استانها و بسیج عظیم کارمندان بهداشتی از سراسر کشور، نقش حیاتی در هماهنگ کردن همه بخشهای جامعه و کنترل گسترش بیماریهای عفونی در چین ایفا کردند.

img_yw_news
یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1399/01/03

دراین نقشه وضعیت ابرناکی در سطح کشور درتاریخ 3 فروردین 99 نشان داده شده است. با توجه به این نقشه، تراکم ابرهای ضخیم و باران زا دراکثر استان های کشور مشاهده می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای رانش کوه در روستای پیت سرا واقع در بخش مرکزی شهرستان سوادکوه استان مازندران

در نقشه ذیل موقعیت وقوع رانش کوه در روستای پیت سرا بخش مرکزی شهرستان سوادکوه استان مازندران با استفاده از تصویر ماهواره ای سنتینل -2 در روز 1 فروردین 1399، نشان داده شده است اما با توجه به پوشش ابر در منطقه متاثر از رانش، امکان ارایه جزئیات مقدور نیست. در روزهای بعد جزئیات گزارش می شود.

img_yw_news
شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه محاسبه پهنه آب تالاب هامون در مرز ایران و افغانستان

در نقشه ذیل پهنه آبی در تالاب هامون با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 2 محاسبه شده است. مساحت آب در این تالاب از تاریخ 11 الی 26 اسفند ماه 98 محاسبه گردید. نتایج بدست آمده نشان از افزایش مساحت آب تالاب بعد از بارش های اسفند ماه 98 می دهد.

img_yw_news
جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1398/12/28

در این نقشه با استفاده از تصاویر ماهواره ای آکوا در تاریخ 1398/12/28 وضعیت جوی و ابرناکی سطح کشور نشان داده شده است. به طوری که آسمان استان های شمالی و غربی کشور را ابرهای ضخیم و باران زا فرا گرفته است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ -

گزارش نرخ پیشرفت ویروس به تفکیک استان ها

نقشه تصویر تهیه شده نرخ پیشرفت انتشار ویروس کرونا را به تفکیک استان بر اساس اطلاعات درج شده در ‏مراجع رسمی را در ایران نشان می دهد. همانطور که مشاهده می شود، سرعت انتشار ویروس در استان های ‏مختلف متفاوت است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ -

رویدادهای سالانه (1398) سنجش از دور در پرتال

این فایل ویدیویی شامل رویدادها، اخبار و محصولات سنجش از دور کشور در کل سال 98 بوده که در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران قرار دارد.آدرس پرتال و اینستاگرام اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران: rs.isa.ir

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه پراکندگی جغرافیایی مبتلایان به ویروس کرونا در سطح کشور در تاریخ 1398/12/26

با استفاده از تکنیک های زمین آمار پراکندگی جغرافیایی مبتلایان به ویروس کرونا به روش وزن دهی معکوس فاصله (IDW) در تاریخ 1398/12/26 محاسبه گردید. همانطور که در این نقشه مشاهده می شود تمرکز مبتلایان به این ویروس در استان های تهران، مازندران، اصفهان، قم، گیلان، البرز، سمنان و مرکزی می باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه بیمارستان‌های پذیرای مبتلایان به کرونا

با توجه به سرعت شیوع ویروس کرونا در کشور، شناخت بیمارستان ‌ها و مراکز درمانی که پذیرای مبتلایان یا افراد مشکوک به به ویروس کرونا باشند، بسیار مهم است. متخصصین حوزه سنجش از دور، اطلاعات مکانی و شرکت گوگل در اقدامی جدید نقشهی مراکز درمانی پذیرشکننده بیماران مبتلا به ویروس کرونا را تهیه کرده اند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ -

نمایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا در تاریخ 1398/12/26

در این نقشه به صورت بصری آمار مبتلایان به ویروس کرونا طبق اعلام مراجع رسمی بر روی تصویر ماهواره ای Suomi NPP نشان داده شده است به طوری که استان های تهران، اصفهان، مازندران، خوزستان و یزد نسبت به روز گذشته بالاترین میزان ابتلا به این ویروس را داشتند و  بر روی نقشه با رنگ قرمز مشخص شده اند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ -

گزارش زمان انتشار ویروس کرونا به تفکیک استان های کشور

بر اساس نقشه تصویر تهیه شده، استان قم اولین استانی است که درگیر ویروس کرونا شده است. به صورت رسمی و بنا به گزارش وزارت بهداشت، در این استان در تاریخ 1398/11/29، ویروس کرونا مشاهده گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سطح آب سد دز از تاریخ اسفند ماه 97 تا 1398/12/11

با استفاده از پردازش تصاویر سنتینل-2، تغییرات  مساحت سطح آب سد دز در بازه زمانی 1397/12/1 تا 1398/12/14 استخراج گردید. هر فریم تصویر سنتینل 2، در این پردازش تصاویر با درصد ابرناکی کمتر از 10 درصد مورد بررسی قرار گرفت. علت کاهش مساحت آب سد در تاریخ 16 مهر 97 وجود ابر بر روی سد است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش سد مخزنی زاگرس در شهرستان گیلانغرب

سد مخزنی زاگرس در شهرستان گیلانغرب و جنوب غربی سرپل ذهاب واقع در استان کرمانشاه می باشد. این سد از نوع خاکی همگن است که بر روی رودخانه دیره احداث شده است. حجم مخزن سد تنگ حمام ۶۰ میلیون مترمکعب است و طول تاج سد ۱۲۳۰ متر، ارتفاع از کف ۴۷ متر و ارتفاع سد از پی ۵۱ متر است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ -

نمایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا به تفکیک استان های کشور در تاریخ 24 اسفند 98

در این نقشه به صورت بصری آمار مبتلایان به ویروس کرونا طبق اعلام مراجع رسمی بر روی تصویر ماهواره ای آکوا نشان داده شده است به طوری که استان های تهران، البرز، قم، اصفهان، مازندران و گیلان بیشترین آمار مبتلایان به این ویروس را دارند و با رنگ قرمز مشخص شده اند.

img_yw_news
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تخریب اراضی جنگل بلوط زاگرس

تبدیل عرصه های جنگلی به زمین کشاورزی یکی از مهمترین دلایل تخریب جنگل های بلوط زاگرس طی سال های اخیر بوده است. در زیر یک نمونه از تخریب این جنگل ها در روستای طرهان شهرستان کوهدشت استان لرستان با استفاده از تصاویر Google Earth برای سال 2006 و 2011 نشان داده شده است.

img_yw_news
شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای شوری خاک در اطراف دریاچه ارومیه

خاک های شور سطح وسیعی از کشور را فرا گرفته و در مساحت های کوچک در نقاط مختلف کشور پراکنده بوده و اراضی مجاور خود را نیز مورد تهدید قرار می دهند. دریاچه ارومیه نیز از جمله مناطقی است که در سال­ های اخیر با بحران پس ‏روی آب، خشکی و افزایش شوری خاک ­های اطراف مواجه شده است.

img_yw_news
جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام)

سد مخزنی تنگ حمام (شهدای گمنام) در نزدیکی روستای تنگ حمام شهرستان سرپل ذهاب واقع در استان کرمانشاه می باشد. این سد از نوع خاکی سنگریزه‌ای با هسته رسی است که بر روی رودخانه قوره تو احداث شده است. حجم مخزن سد تنگ حمام ۶۹ میلیون مترمکعب است و طول تاج سد ۴۳۷ متر، عرض تاج ۸ متر و ارتفاع سد از پی ۶۰ متر است.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای شهر صدرا از سال 94 الی 98

پایش ماهواره ای شهر صدرا  در شمال شیراز، تغییرات شهری  را در یک بازه 5 ساله نشان می دهد. بدین منظور از تصاویر ماهواره سنتینل 2 و ترکیب باندی (843) استفاده شده است. در این ترکیب رنگی دامنه رنگ قرمز پوشش گیاهی (اراضی کشاورزی، باغات، فضای پارک ها) را نشان می دهد.  

img_yw_news
پنجشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای باغات شیراز از سال 93 الی 98

پایش باغات شیراز با استفاده از تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که متاسفانه در برخی مناطق، سطوح باغی به شدت تخریب  و تغییر کاربری داده است. در این پایش از تصاویر ماهواره لندست 8 و ماهواره سنتینل 2 استفاده شده است. با توجه به ترکیب باندی تصاویر مورد استفاده، پوشش گیاهی به رنگ قرمز دیده می شود.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ -

محاسبه و بررسی دمای سطح زمین در استان های تهران، البرز و قم

شهرها‎ ‎در‎ ‎اغلب‎ ‎موارد‎ ‎شرایط‎ ‎اقلیمی‎ ‎خاصی‎ ‎را‎ ‎تجربه‎ ‎می‎ ‎کنند‎ ‎که‎ ‎به‎ ‎آن‎ ‎اقلیم‎ ‎شهری‎ ‎گفته‎ ‎می شود،‎ ‎اقلیم‎ ‎شهری‎ ‎به‎ ‎واسطه تفاوتی‎ ‎که‎ ‎در‎ ‎متغیرهای‎ ‎اقلیمی‎ ‎شهر‎ ‎با‎ ‎نواحی کم‎ ‎تراکم تر‎ ‎اطرافش‎ ‎وجود‎ ‎دارد،‎ ‎مشخص می‎ ‎شود‎.‎‏ دمای‎ ‎سطح‎ ‎زمین پارامتر‎ ‎مهم‎ ‎و تاثیر گذار در‎ ‎فرآیندهای فیزیکی،‎ ‎شیمیایی‎ ‎و‎ ‎بیولوژیکی‎ ‎بوده و ‏عامل‎ ‎مهمی‎ ‎برای‎ ‎مطالعه‎ ‎آب‎ ‎و‎ ‎هوای‎ ‎شهری در نظر گرفته می شود. این عامل  بر تعادل‎ ‎تابش،‎ ‎شار‎ ‎گرما،‎ ‎تبخیر‎ ‎و‎ ‎تعرق‎ ‎و سایر‎ ‎عوامل کلیدی‎ ‎در‎ ‎محیط های‎ ‎شهری‎ ‎تأثیر‎ ‎می گذارد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ -

نمایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا به تفکیک استان های کشور در تاریخ 20 اسفند ماه 1398

در این نقشه به صورت بصری آمار مبتلایان به ویروس کرونا طبق اعلام مراجع رسمی بر روی تصویر ماهواره ای تا تاریخ 20 اسفند ماه 98 نشان داده شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ -

برآورد ذخیره کربن جنگل‌ها با استفاده از سنجش از دور

اکوسیستم‌های‎ ‎جنگلی‎ ‎خدمات‎ ‎مختلفی‎ ‎مانند تأمین‎ ‎چوب،‎ ‎تنظیم‎ ‎آب و هوا‎ ‎بر‎ ‎اساس‎ ‎تغذیه سفره‌های‎ ‎زیرزمینی‎ ‎و تبادل‎ ‎گازهای‎ ‎گلخانه‌ای‎ ‎و اصلاح‎ ‎خاک‎ ‎ارایه‎ ‎می‌‌دهند‎ ‎که‎ ‎برای سلامتی‎ ‎و امرار‎ ‎معاش‎ ‎انسان‎ ‎حیاتی‎ ‎است‎ ‎و‎ ‎به‌طور‎ ‎خاص ذخیره کربن‎ ‎در‎ ‎درختان‎ ‎و‎ ‎خاک‎ ‎بسیار‎ ‎مهم‎ ‎است به طوریکه‎ ‎جنگل‌ها‎ ‎یکی‎ ‎از‎ ‎مهمترین‎ ‎عناصر،‎ ‎چرخه‎ ‎کربن‎ ‎جهانی‎ ‎محسوب‎ ‎می‌شود. جنگل‌زدایی‎ ‎بعد‎ ‎از‎ ‎سوختهای‎ ‎فسیلی در‎ ‎جو‎ ‎به عنوان‎ ‎دومین‎ ‎منبع‎ ‎افزایش‎ ‎غلظت ‏‎  CO2‎شناخته‎ ‎شده‎ ‎است،‎ ‎از‎ ‎طرفی‎ ‎ترسیب‎ ‎کربن‎ ‎در جنگل‌ها‎ ‎یک‎ ‎گزینه‎ ‎مقرون به صرفه‎ ‎برای‎ ‎کاهش تغییرات‎ ‎اقلیمی‎ ‎جهانی‎ ‎است. فعالیتهای‎ ‎بشر‎ ‎موجب‎ ‎تغییرات‎ ‎فیزیکی‎ ‎و شیمیایی‎ ‎آب وهوا‎ ‎در‎ ‎سطح‎ ‎زمین‎ ‎شده‎ ‎و‎ ‎این تغییرات‎ ‎ممکن‎ ‎است‎ ‎به‎ ‎شیوهای‎ ‎پیچیده‎ ‎بر‎ ‎بهره‌ وری‎ ‎و‎ ‎ذخیره‌سازی‎ ‎کربن‎ ‎در‎ ‎اکوسیستم‌‌های ‏جنگلی‎ ‎تاثیر‎ ‎نامطلوب‎ ‎داشته‎ ‎باشد.‏‎ ‎جلوگیری‎ ‎از تغییر‎ ‎کاربری‎ ‎جنگل‌ها‎ ‎و‎ ‎فعالیت‌های‎ ‎جنگلداری به عنوان‎ ‎بخشی‎ ‎از‎ ‎استراتژی‎ ‎کاهش‎ ‎گازهای گلخانه‌ای‎ ‎محسوب‎ ‎می‌شود.‏‎ ‎‏

img_yw_news
یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ -

مطالعه جزیره ابوموسی

ابوموسی یکی از استراتژیک ترین جزایر ایران در خلیج فارس است که در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد. این جزیره در استان ‏هرمزگان واقع شده و دارای مساحتی حدود 12 کیلومتر مربع است. ابوموسی از شهر بندرعباس، جزایر تنب بزرگ و کوچک به ‏ترتیب 213، 53 و 45 کیلومتر فاصله دارد. در شکل-1 موقعیت این جزیره با کادر قرمز رنگ مشخص شده است. همچنین در ‏شکل-2 جزیره ابوموسی را در نمایی نزدیکتر با استفاده از تصویر سنتینل-2 در تاریخ 29 آذر 1398 نشان می دهد.‏

img_yw_news
یکشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره وقوع گرد و غبار در غرب کشور در تاریخ 1398/12/17

در این نقشه، تصویر ماهواره ای از لحاظ وقوع گرد و غبار نشان داده شده است. به طوریکه محدوده گرد و غبار در مرز کشور و استان های ایلام و کرمانشاه به وضوح قابل مشاهده می باشد.

img_yw_news
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 10 تا 16 اسفند 98

ویدئوی پایین روند تغییرات پوشش ابر بر فراز ایران از تاریخ 10 الی 16 اسفند ماه 1398 با استفاده از سری زمانی تصاویر ترکیب رنگی طبیعی سنجنده مادیس ماهواره‌ های Aqua و Terra را نشان می‌دهد.

img_yw_news
جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب سد کرخه واقع در استان خوزستان

این نقشه با بهره گیری از تصاویر  ماهواره سنتیل-2 تولید گردیده و بیانگر تغییرات دریاچه سد کرخه واقع در استان خوزستان در تاریخ های قبل (1398/11/16) و بعد (1398/12/11) از وقوع سیلاب است. نتایج حاصل از پردازش بیانگر افزایش مساحت این دریاچه از  119.6 کیلومتر مربع به 134.8 کیلومتر مربع می باشد. دامنه رنگ قرمز بیانگر پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب دز واقع در استان خوزستان در تاریخ 11 اسفند 98

این نقشه با بهره گیری از تصاویر  ماهواره سنتیل-2 تولید گردیده و بیانگر تغییرات دریاچه سد دز واقع در استان خوزستان در تاریخ های قبل (1398/11/16) و بعد (1398/12/11) از وقوع سیلاب است. نتایج حاصل از پردازش بیانگر افزایش مساحت این دریاچه از  44.1 کیلومتر مربع به 50.2 کیلومتر مربع می باشد. دامنه رنگ قرمز بیانگر پوشش گیاهی می باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلاب در روستاهای توابع شهرستان کوهدشت در استان لرستان و سیروان در استان ایلام در تاریخ 1398/12/09

این نقشه پهنه‌ های تحت تاثیر سیلاب در محدوده روستاهای توابع شهرستان کوهدشت و روستاهای توابع شهرستان سیروان در استان ایلام در امتداد رودخانه (سیمره) در مرز استان های لرستان و ایلام را نشان می‌دهد. اطلاعات موجود در این نقشه با پردازش داده‌ های ماهواره‌ای سنتینل-2 برای تاریخ‌ های قبل و بعد از سیلاب استخراج گردیده است. بررسی نقشه فوق نشان می‌دهد، در محدوده مورد مطالعه عرصه‌ای به وسعت 52 هکتار از زمین‌ های کشاورزی، 0.227 کیلومتر از راه‌های فرعی و روستایی و  11 نقطه مسکونی تحت تاثیر سیلاب بوده  است.

img_yw_news
سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای تغییرات سد سیمره در غرب کشور

با استفاده از دو تصویر با ترکیب رنگی کاذب روزهای 15 بهمن و 11 اسفند 98، قبل و بعد از سیل اخیر تغییرات سد سیمره واقع در مرز استان ایلام و لرستان در غرب کشور، نشان داده شده است. تصویر دوم  افزایش حجم آب سد و ورود رسوبات سیلابی به درون سد را نشان می دهد. همان طور که مشاهده می شود ورود رسوبات به داخل سد باعث شده که سد به صورت آبی روشن دیده شود در صورتی که قبل از سیل به صورت تیره دیده می شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلاب در روستاهای توابع شهرستان هرسین واقع در استان کرمانشاه در تاریخ 1398/12/09

این نقشه پهنه‌های تحت تاثیر سیلاب در محدوده روستاهای توابع شهرستان هرسین و در امتداد  رودخانه (گاماسیاب) در استان کرمانشاه را نشان می‌دهد. اطلاعات موجود در این نقشه با پردازش داده‌های ماهواره‌ای سنتینل-2 برای تاریخ‌های قبل و بعد از سیلاب استخراج گردیده است. بررسی نقشه فوق نشان می‌دهد، در محدوده مورد مطالعه عرصه‌ای به وسعت  110 هکتار  از زمین‌های کشاورزی، 5.8 کیلومتر از راه‌های فرعی و روستایی  و  5 نقطه مسکونی تحت تاثیر سیلاب بوده  است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 3 تا 9 اسفند 98

ویدئوی پایین روند تغییرات پوشش ابر بر فراز ایران از تاریخ 3 الی 9 اسفند ماه 1398 با استفاده از سری زمانی تصاویر ترکیب رنگی طبیعی سنجنده مادیس ماهواره‌ های Aqua و Terra را نشان می‌دهد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ -

رویدادهای سنجش از دور از 3 تا 9 اسفند ماه 98

این فایل ویدیویی شامل رویدادها، اخبار و محصولات سنجش از دور کشور از تاریخ 3 تا 9 اسفند 98 ماه بوده که در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران قرار دارد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور در شناسایی تنوع زیستی مراتع

مراتع نوعی پوشش گیاهی است که پوشیده از چمنزارها می باشد. در مراتع مختلف و بسته به محل جغرافیایی آن گیاهان علفی پهن برگ (forb)، درختچه ها و در برخی جاها درختان تک پایه یافت می شوند. مراتع معمولاً محل تکامل گیاه خواران بزرگ می باشند.

img_yw_news
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش تغییرات دریاچه سد سلمان فارسی و سد درودزن در استان فارس

پایش تغییرات دریاچه سد سلمان فارسی و سد درودزن در استان فارس با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 2

img_yw_news
شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ -

کاربرد سنجش از دور راداری در نظارت بر حمل و نقل و ترافیک جاده‌ ای

یکی از موضوعات مهم در زندگی شهری، دسترسی به اطلاعات ترافیکی به روز است. چنین داده هایی در بسیاری از برنامه ها مانند تدارکات، تحقیقات مسافرتی یا تحقیقات حمل و نقل با ارزش هستند. پوشش مکانی، وابستگی به آب و هوا، فراوانی جمع‌آوری داده ها و هزینه بهره برداری، از معیارهای مهم سیستم های اندازه گیری ترافیک است.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب سد گتوند واقع در استان خوزستان در تاریخ 8 اسفند 98

در این نقشه مساحت سطح آب سد گتوند قبل و بعد از وقوع سیلاب اخیر (اسفند 98) در استان لرستان برآورد شده است. بطوریکه سطح آب این سد بعد از سیل به میزان 5.8 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای مساحت سطح آب سد مروک شهرستان دورود واقع در استان لرستان در تاریخ 8 اسفند 98

در این نقشه مساحت سطح آب سد مروک قبل و بعد از وقوع سیلاب اخیر (اسفند 98) در استان لرستان برآورد شده است. بطوریکه سطح آب این سد بعد از سیل به میزان 0.75 کیلومتر مربع افزایش یافته است.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

تایم لپس قبل و بعد سیل درشهر دورود استان لرستان با استفاده از تصاویر سنتینل-2

این تایم‌لپس با استفاده از تصاویر سنتینل 2 درتاریخ های (1398/11/16) و (1398/12/08) مربوط به قبل و بعد از سیل شهر دورود تهیه شده است.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع گرد و غبار در سطح کشور در تاریخ 1398/12/08

در این نقشه، تصویر ماهواره ای لحظه وقوع گرد و غبار را نشان داده است. به طوریکه محدوده گرد و غبار در مرز کشور و استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و ایلام به وضوح قابل مشاهده می باشد.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

تایم لپس طغیان رودخانه سزار در استان لرستان با کمک تصاویر ماهواره ای سنتینل-3

تصاویر سنتینل 3 قبل (1398/11/29) و بعد (1398/12/08) از وقوع سیل در استان لرستان، بیانگر طغیان رودخانه سزار در این استان در محدوده شهرهای دورود و بروجرد می‌باشد​.

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وضعیت جوی سطح کشور و استان های درگیر سیل در تاریخ 1398/12/08

در این نقشه وضعیت جوی در سطح کشور و استان های درگیر سیل نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد، استان های ایلام، لرستان و کرمانشاه وضعیت جوی مناسبی جهت پایش محدوده های سیلابی دارند.

img_yw_news
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در بخش هایی از استان های لرستان و همدان در تاریخ 98/12/8

در این نقشه، تصاویر ماهواره ای قبل (1398/11/29) و بعد از وقوع سیلاب (1398/12/8) در بخش‌هایی از استان‌های لرستان و همدان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می ‌گردد مناطق متأثر از سیلاب در داخل کادر آبی رنگ مشخص است. همچنین دامنه رنگ فیروزه ای، مناطق برفی را نشان می دهد.

img_yw_news
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ -

وضعیت ابرناکی کشور در تاریخ 1398/12/06

در این نقشه، وضعیت ابرناکی در سطح کشور نشان داده شده است. با توجه به این نقشه تراکم ابرهای ضخیم و و باران زا در استان های نیمه شمالی و غربی کشور مشاهده می شود.

img_yw_news
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع گرد و غبار در غرب کشور در تاریخ 1398/12/7

در این نقشه، تصویر ماهواره ای، لحظه وقوع گرد و غبار را نشان داده است. بطوریکه محدوده گرد و غبار در مرز کشور و استان های ایلام و کرمانشاه به وضوح قابل مشاهده می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -

استخراج محدوده های مسکونی با استفاده از روش شی گرا از تصاویر ماهواره ی سنتیل 2

روش طبقه بندی شی گرا به عنوان روشی نوین جهت استخراج کاربری های اراضی مختلف مطرح شده است. این روش علاوه بر ارزش های عددی تصاویر، از اطلاعات مربوط به محتوا، بافت و زمینه نیز در فرآیند طبقه بندی تصاویر استفاده میکند در حالی که روش پیکسل پایه مبتنی بر طبقه بندی ارزش های عددی تصاویراست. به عبارتی دیگر در روش های معمول پیکسل پایه، طبقه بندی براساس ارزش عددی هر یک از پیکسل ها انجام می شود که نتیجه بازتاب عارضه ها متناظر آن در سطح زمین است. اما در روش طبقه بندی شی گرا اطلاعات طیفی با اطلاعات مکانی ادغام گردیده و پیکسل ها بر اساس شکل، بافت و تن خاکستری در سطح تصویر با مقیاس مشخص قطعه بندی (Segment) شده و طبقه بندی تصویر براساس این سگمنت ها انجام می شود.

img_yw_news
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش تغییرات سطح برف کوه های گرین با استفاده از تصاویر سنتینل 2

کوه گرین از رشته کوه های مهم زاگرس در غرب ایران است. بیشتر مساحت آن در شمال استان لرستان و در شهرستان الشتر قرار دارد. به موجب شروع فصل سرما (پاییز و زمستان) دامنه های  این کوه به یکی از کانون های آبگیر دائمی استان لرستان تبدیل می شود. رودهای دز و گاماسب که نقش بسیار مهمی در تامین آب مصرفی اراضی کشاورزی استان لرستان و خوزستان دارند، از طریق این کوه تغذیه می‌شود.

img_yw_news
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ -

رویدادهای سنجش از دور از 26 بهمن تا 2 اسفند ماه 98

این فایل ویدیویی شامل رویدادها، اخبار و محصولات سنجش از دور کشور از تاریخ 26 بهمن تا 2 اسفند 98 ماه بوده که در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران قرار دارد.

img_yw_news
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه های متاثر از زلزله 5.7 ریشتری قطور از توابع شهرستان خوی واقع در استان آذربایجان غربی

این نقشه با بهره گیری از اطلاعات ارائه شده سازمان زمین شناسی ایالات متحده USGS و تحلیل های مکانی تهیه شده به طوری که کانون زلزله و مناطق متاثر از آن نشان داده شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸ -

داشبورد GIS پایش آنلاین شیوع ویروس کرونا

کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. این بیماری برای اولین بار در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان، یکی از شهر‌های بزرگ چین گزارش شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ -

کاربرد تکنیک InSAR در یخچالشناسی

یخچال‏های طبیعی به دلیل وزن خودشان و تاثیر گرانش زمین دائما در حال حرکت می ‏باشند. اطلاعات در مورد حرکت یخچال‏های طبیعی برای درک تغییرات آب و هوا، تعادل جرم و پویایی یخچال‏ها بسیار مهم است. این حرکات را می‏ توان با استفاده از تکنیک‏های نقشه‌برداری زمینی (توتال استیشین و تئودولیت)، لیزرهای مختلف و سیستم‏های موقعیت‏ یابی جهانی اندازه‏ گیری کرد. 

img_yw_news
پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه دمای سطح زمین پوشیده از برف در شهرستان سلماس واقع در استان آذربایجان غربی

در این نقشه، دمای سطح زمین در مناطق پوشیده از برف برآورده شده، به طوریکه در سطح شهر و ارتفاعات اطراف آن دما به زیر صفر درجه سانتی گراد رسیده است. تازه بودن برف عامل انعکاس بالای آن در باند های مرئی می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -

تغییرات محدوده شهر ارومیه با استفاده از تصاویر سری لندست و سنتینل 2

گسترش سریع و بی ‌برنامه شهرها طی چنددهه گذشته و متعاقب آن محدودیت منابع طبیعی، سبب وقوع مخاطرات طبیعی و انسانی می شود. برنامه ‌ریزان مسائل شهری همواره به دنبال ابزارها و راه حل هایی هستند که با هزینه کم و دقت بالا از گسترش کاربری های شهری آگاه شوند.

img_yw_news
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ -

برگزاری نخستین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران در پژوهشگاه فضایی ایران در 27 بهمن ماه 98

روز ۲۷ بهمن ۱۳۹۸، نخستین رویداد تخصصی زنان در صنعت فضایی ایران در پژوهشگاه فضایی ایران با شعار" زنان سرزمینمان را باور کنیم" برگزار گردید. هدف از برگزاری این رویداد، بررسی نقش بانوان در مدیریت و راهبری پروژه های ماهواره ای، بیان تجربیات تخصصی بانوان در توسعه فناوری و خدمات فضایی و همچنین بررسی چالش ها و فرصت های زنان در حوزه فضایی کشور است.

img_yw_news
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ -

دریاچه زریبار در یک نگاه (1398)

مریوان یکی از شهرهای مرزی ایران است که در 125 کیلومتری غرب شهرستان سنندج قرار گرفته است. این شهرستان دارای مناظر طبیعی یکر و شگفت انگیزی است. یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهرستان مریوان دریاچه زریبار می باشد.

img_yw_news
شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ -

تصویربرداری 4 بعدی با استفاده از تکنیک راداری TomoSAR

تکنیک TomoSAR که اولین با توسط Xiao Xiang Zhu و همکاران معرفی شد حاصل ترکیب دو تکنیک Tomography و تداخل‌سنجی راداری است. در این تکنیک مدل سه بعدی عوارض با استفاده از تکنیک توموگرافی بدست می‌آید و با میزان نرخ جابجایی بدست آمده از تکنیک تداخل‌سنجی راداری تلفیق می‌شود.

img_yw_news
جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ -

نقشه سبزینگی مزارع دایره ای شکل کشت و صنعت مغان واقع در شهرستان اردبیل

نقشه سبزینگی از مزارع دایره ای شکل کشت و صنعت مغان واقع در استان اردبیل تهیه شد. نتایج نشان داد که مناطق تحت کشت از میزان سبزینگی بالایی برخوردار هستند. کاهش مصرف آب و کمتر کردن نیروی انسانی در کنار افزایش راندمان زمین از مزایای استفاده از سیستم های آبیاری بارانی دایره ای شکل و هوشمند می باشد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای رشد کشاورزی آبی در شهرستان الشتر

احداث بزرگ‌ترین ایستگاه پمپاژ آب غرب کشور با هدف تحت پوشش قرار دادن 3200 هکتار از اراضی شهرستان الشتر از توابع استان لرستان در سال 1380 آغاز شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ -

معرفی و کاربرد ماهواره سنتینل 5p

سنجنده Sentinel-5P محصول مشترک بین سازمان فضایی اروپا (ESA) و کشور هلند می‌باشد که توسط دفتر فضایی هلند هدایت می‌شود. این سنجنده که باندهای ماورابنفش، باندهای مرئی، مادون قرمز کوتاه و مادون قرمز طول موج کوتاه را پشتیبانی می‌کند، با هدف کنترل آلودگی هوا ساخته شد. ارتفاع این سنجنده 817 کیلومتر است و می‌تواند در برآورد گازهایی مثل دی‌ اکسید گوگرد، دی اکسید نیتروژن، مونو اکسیدکربن، فرمالدئید و متان مفید باشد.

صفحه 1 از 4    
اولین
قبلی
1