• شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2071883 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 210 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 3 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - مهندسی سیستم RS

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره‌ ای مناطق و رودخانه‌ های یخ زده

محققان با طراحی و استفاده از مدل هایی، به میزان کاهش رودخانه‌های منجمد و ذوب شدن آنها با افزایش دمای سطح کره زمین دست یافته‌اند. گزارش ها حاکی از کاهش سالیانه 6 روز از دوره یخ‌زدگی رودخانه‌های منجمد با افزایش یک درجه سلسیوس دما در سال می‌باشد. همچنین محققان به این نتیجه رسیده اند که دمای سطح کره زمین به طور میانگین در جهان 2.5 تا 4.8 درجه سلسیوس تا سال 2100 میلادی افزایش خواهد داشت که شدت آن به میزان تولید گازهای گلخانه‌ای کشورهایی از جمله چین، آمریکا و دیگر کشورهای در حال توسعه بستگی دارد. 

img_yw_news
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -

آشنایی با سنجنده های اندازه گیری کننده ی رطوبت خاک ماهواره ای: قسمت پنجم: سنجنده ی SSM/I

سنجنده SSM/I (Special Sensor Microwave/Imager) در ژوئیه 1987 از طریق ماهواره ی سری F-8 از برنامه ی دفاعی ماهواره های هواشناسی (The Defense Meteorological Satellite Program ) – به اختصار DMSP- عملیاتی شد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره‌ای توسعه فیزیکی شهر ساری در بازه زمانی 30 ساله

توسعه فیزیکی شهرها فرآیندی پویاست که طی آن محدوده فیزیکی شهر و فضاهای کالبدی آن در جهات عمودی و افقی افزایش می‌یابد. فعالیت‌های انسان در محیط‌های شهری موجب بوجود آمدن تغییرات پیوسته‌ای در سطح شهر و محیط اطراف آن می‌گردد. 

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ -

​سنجنده TROPOMI ماهواره S5P

سنجنده (TROPOMI (Tropospheric Monitoring Instrument که تنها محموله سنجشی نصب شده بر ماهواره (S5P (Sentinel 5 Precursor می‌باشد، در تاریخ 13 اکتبر سال 2017 میلادی با موفقیت در مدار قرار گرفت و پس از طی فرایند کالیبراسیون و تست‌های متعدد در مدار (به مدت 6 ماه)، از اواسط ماه ژوئن سال 2018 میلادی تصاویر اخذ شده توسط این سنجنده در اختیار عموم قرار گرفت.

img_yw_news
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ -

گفتگوی خبرگزاری ایرنا با آقای مهندس دهقان دبیر کمیته مدیریت بحران سازمان درمورد نقش حیاتی نقشه‌های ماهواره‌ای در مدیریت بحران

تهران - ایرنا - دبیر کمیته مدیریت بحران سازمان فضایی ایران گفت: پردازش نقشه‌های ماهواره‌ای نقش مهمی را در ارایه خدمات حیاتی جمعیت هلال احمر، سازمان مدیریت بحران کشور به مناطق سیل زده و روند پرداخت عادلانه خسارات ناشی از سیلاب ایفا می‌کند.

img_yw_news
جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه هشدار و پیش بینی وقوع سیلاب درکشور (معتبر در بازه زمانی 9 الی 12 فروردین ماه 99)

با توجه به بارندگی‌های فراگیر پیش رو در هفته دوم فروردین ماه 1399 با پردازش‌ های صورت گرفته از خروجی مدل‌ های هواشناسی و آنالیز هیدرولوژیکی، مناطق مستعد وقوع سیلاب در استان‌ های کشور مشخص گردیده‌اند. نتایج بیانگر امکان وقوع سیلاب ناگهانی، رودخانه‌‌ای و آب گرفتگی معابر برای استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان رضوی، کرمان، گلستان، هرمزگان، بوشهر، کرمان، کردستان و سیستان و بلوچستان می‌باشد. در استان‌ های ذکر شده درصد احتمال وقوع سیلاب  سطح شهرستان‌ های مختلف متناسب با دامنه رنگ سبز (احتمال وقوع بارندگی بیش از 50 میلی متر) مشخص شده در نقشه می‌ باشد.  

img_yw_news
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ -

تغییرات سطح پهنه آب در تالاب جازموریان پس از بارشهای 2 و 3 فروردین 1399

در این تصاویر تغییرات سطح پهنه آب در تالاب جازموریان در استان های سیستان و بلوچستان و کرمان نشان داده شده است. نتایج حاصل از پردازش داده‌ های ماهواره‌ای موید افزایش مساحت پهنه آب در این دریاچه به میزان 807.48 کیلومتر مربع پس از بارندگی سنگین در تاریخ های 2 و 3 فروردین 1399 است.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه پهنه سیلاب درمحدوده شهرستان میناب در استان هرمزگان در تاریخ 1399/01/05

این نقشه پهنه های تحت تأثیر سیلاب در محدوده روستاهای توابع شهرستان میناب در استان هرمزگان را  نشان می دهد. اطلاعات موجود در این نقشه با پردازش داده های ماهواره ای سنتینل 2 برای تاریخ های قبل و بعد از سیلاب استخراج گردیده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه پهنه سیلاب در محدوده شهرستان میناب در استان هرمزگان درتاریخ 1399/01/05

این  نقشه پهنه های تحت تأثیر سیلاب در محدوده روستاهای توابع شهرستان میناب در استان هرمزگان را  نشان می دهد. اطلاعات موجود در این نقشه با پردازش داده های ماهواره ای سنتینل 2 برای تاریخ های قبل و بعد از سیلاب استخراج گردیده است.

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب درمناطق شرقی شهرستان چابهار در تاریخ 1399/01/05

در این نقشه تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در مناطق شرقی شهرستان چابهار نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد رنگ سبز بیانگر پوشش گیاهی و مناطق متاثر از سیلاب نیز در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی و زمین های کشاورزی می باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب درنواحی جنوبی استان کرمان در تاریخ 1399/01/04

در این نقشه تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در نواحی جنوبی استان کرمان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد رنگ سبز بیانگر پوشش گیاهی و مناطق متاثر از سیلاب نیز در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی و مناطق مسکونی می باشد.  

img_yw_news
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در نواحی جنوبی استان هرمزگان در تاریخ 1399/01/04

در این نقشه تصویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در نواحی جنوبی استان هرمزگان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد، رنگ سبز بیانگر پوشش گیاهی و مناطق متاثر از سیلاب در دامنه های رنگ فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج، بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی و مناطق مسکونی می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در نواحی مرکزی استان هرمزگان درتاریخ 1399/01/04

در این نقشه تصویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در شهرستان های مرکزی استان هرمزگان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد، مناطق متاثر از سیلاب در دامنه های فیروزه ای تا آبی مشخص است. نتایج، بیانگر تاثیر سیلاب بر راه های ارتباطی، مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حسب میلی متر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 4 فروردین 99

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی متر بر ساعت از داده های عبوری ماهواره GPM بر فراز ایران نشان داده شده است. نتایج بیانگر حداکثر نرخ بارش در استان های سیستان و بلوچستان، سمنان و مازندران می باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حسب میلی متر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 3 فروردین 99

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی متر بر ساعت از داده های عبوری ماهواره GPM بر فراز مناطق غربی ایران نشان داده شده است. نتایج بیانگر حداکثر نرخ بارش در استان های ایلام، لرستان، چهار محال و بختیاری، کهکلویه و بویراحمد و همچنین گیلان می باشد.

img_yw_news
شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹ -

نقشه هشدار و پیش بینی وقوع سیلاب در کشور معتبر در بازه زمانی 2 لغایت 5 فروردین 99

با توجه به بارندگی‌های فراگیر پیش رو در هفته اول و دوم فروردین ماه 1399، با پردازش‌های صورت گرفته از خروجی مدل‌های هواشناسی و آنالیز هیدرولوژیکی، مناطق مستعد وقوع سیلاب در سطح شهرستان مشخص گردیده‌اند. نتایج بیانگر امکان وقوع سیلاب رودخانه‌‌ای حداقل برای شهرستان‌های مشخص شده در نقشه در استان‌های خراسان شمالی و رضوی، کرمان، گلستان، مازندران، هرمزگان و سیستان و بلوچستان معتبر در بازه زمانی 02-01-1399 لغایت 05-01-1399 می‌باشد. با توجه به حجم و پراکندگی زمانی و مکانی بارش‌ها، در صورت مدیریت مناسب دبی سدها، امکان رخداد شرایط بحرانی برای سکونتگاه‌ های شهری و روستایی محتمل نمی‌باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ -

آشنایی با سنجنده های اندازه گیری کننده ی رطوبت خاک ماهواره ای: قسمت سوم: سنجنده ی AMSR-2

 همانطور که در قسمت دوم ذکر گردید، AMSR-2 نسخه ی جدیدتر سنجنده ی AMSR-E می باشد که توسط JAXA طراحی و از سال 2012 روی ماهواره ی GCOM-W1 نصب گردید تا گسیلش های ریز موج ضعیف را از سطح و جو زمین اندازه گیری نماید. 

img_yw_news
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ -

همکاری با سرویس مدیریت اورژانس کوپرنیک اتحادیه اروپایی در تولید نقشه خسارات ناشی از سیل در شهر معمولان استان لرستان

این نقشه توسط سرویس مدیریت اورژانس برنامه کوپرنیک اروپا (Copernicus Emergency Management Service) تهیه شده است. نقشه مزبور خسارات ناشی از سیل را در شهر معمولان استان لرستان نشان می‌دهند که بر اثر آن خسارات زیادی به بافت مسکونی، شبکه ارتباطی، ابنیه‌ ها و زمین‌ های کشاورزی وارد آمده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ -

همکاری با سرویس مدیریت اورژانس کوپرنیک اتحادیه اروپایی در پایش سیلاب استان لرستان

با توجه به وسعت بالای مناطق سیلابی در غرب کشور و در راستای بهره مندی از نقشه های با وضوح بالا برای پایش سریع برخی مناطق که با احتمال خسارات بالا روبه رو می‌باشند، طی همکاری صورت گرفته با وزارت امورخارجه در تاریخ 06 اسفند 1398 درخواست دریافت خدمات ارزش افزوده ماهواره‌ای از سرویس مدیریت اورژانس برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپایی ارسال گردید و متعاقبا در کمتر از یک روز از ثبت سفارش اطلاعات مورد نیاز دریافت و در اختیار مدیریت EOC جمعیت هلال احمر قرار داده شد. لازم به ذکر است این اطلاعات که در لینک ذیل برای دسترسی عموم قرار داده شده‌اند با دریافت داده‌های با وضوح بالاتر طی 5 روز آینده بروز رسانی خواهند شد.

img_yw_news
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ -

پهنه سیلاب در محدوده شهر خرم آباد، استان لرستان درتاریخ 7 اسفند 98

نقشه حاضر با استفاده از تصویر راداری ماهواره سنتینل-1 پس از وقوع سیلاب در شهر خرم آباد تهیه گردیده است. با توجه به نقشه، رودخانه خرم رود در حالت طغیانی قرار داشته و همچنین آبگرفتگی در اکثر معابر و محلات شهر خرم آباد مشاهده می گردد.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه میزان بارندگی تجمعی کشور از ساعت 7 تا 10 مورخ 7 اسفند 1398

این نقشه میزان بارندگی تجمعی  را به میلی‌متر از ساعت 7  تا 10  مورخ 7 اسفند 1398 براساس خروجی مدل‌های هواشناسی نشان می‌دهد. مطابق این نقشه بیشتر هسته‌های بارش در شهرستان‌های سنندج، یاسوج، اراک، شهرکرد و ساوه و تهران متمرکز بوده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1398/12/07

پایش ماهواره ای وضعیت ابرناکی سطح کشور در تاریخ 1398/12/07

img_yw_news
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ -

وضعیت ابرناکی کشور در تاریخ 1398/12/06

در این نقشه وضعیت ابرناکی در سطح کشور نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد اکثر استان های کشور را ابر فراگرفته است.

img_yw_news
سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه نرخ بارندگی از اندازه گیری ماهواره GPM در تاریخ 6 اسفند 1398

این نقشه نرخ بارندگی سنجش شده توسط سنجنده Global Precipitation Measurment (GPM) Microwave Imager را بر حسب میلی متر در ساعت 11:12 صبح در تاریخ 6 اسفند 98 در نیمه شرقی ایران نشان می دهد. با توجه به این نقشه احتمال وقوع سیلاب در استان های تهران و سمنان پیش بینی می گردد.

img_yw_news
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ -

نقشه شدت لرزه ناشی از زلزله 5.7 ریشتر آذربایجان غربی در 4 اسفند 1398

در تاریخ یکشنبه، 4 اسفند 1398 در ساعت 09:22:59، زلزله ای به بزرگای 5.7 در مقیاس ریشتر در استان آذربایجان غربی اتفاق افتاد. طبق گزارشات موسسه ژئوفیزیک، دانشگاه تهران، موقعیت رومرکز زلزله در ۳۸.۴۵ شمالی و ۴۴.۵۲ شرقی وعمق آن ۶ کیلومتر گزارش شده است. نقشه زیر پهنه های متاثر و شدت زلزله حس شده در استان آذربایجان غربی را نشان می دهد.  

img_yw_news
شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸ -

آشنایی با سنجنده های اندازه گیری کننده رطوبت خاک ماهواره ای، قسمت دوم: سنجنده ی AMSR-E

سنجنده AMSR-E، دارای 12 کانال و 6 فرکانس بوده که از 6.9 تا 89 گیگاهرتز تغییر می نماید. این سنجنده دارای یک سیستم رادیومتر ریز موج دو پلاریزه غیر فعال است. تشعشعات پلاریزه شده افقی و عمودی توسط AMSR-E به شکل جداگانه در 6.9، 10.7، 23.8، 36.5 و 89 گیگاهرتز اندازه گیری می شوند.

img_yw_news
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ -

معرفی ماهواره OrbView-1

ماهواره Orbview-1 دارای دو سنجنده (OTD (OpticalTransient Detector)) و GPS/MET (Global Positioning System/Meteorology) می‌ باشد که محموله‌ های سنجش از دوری ماهواره محسوب می‌شوند. مأموریت هر دو سنجنده ماهواره Orbview-1، پایش خصوصیات فیزیکی اتمسفر کره زمین (Atmospheric Sounding or Profiling)  می باشد. ماهواره مذکور با هدف پایش و پیش‌بینی آب و هوا به صورت لحظه ای (Weather Prediction) و بلند مدت (Climate Change Estimation) به فضا پرتاب شده‌ است.

img_yw_news
چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -

استفاده از فناوری فضایی در پایش مهاجرت عمودی موجودات دریایی

هر شب، در تاریکی شب، موجودات دریایی کوچک بی‌شماری - از ماهی مرکب تا کریل - از اعماق اقیانوس برای تغذیه به سطح آب می‌آیند. این مهاجرت وسیع حیوانات – بزرگترین نوع مهاجرت در کره زمین و بخش مهم سیستم آب و هوایی کره زمین - برای اولین بار در سطح جهان با استفاده از یک لیزر فضایی، مشاهده شده است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ -

فیتوپلانکتون‌ ها و تأثیر آنها بر اکوسیستم

در اول آگوست 1997 ماهواره Orbview-2 با سنجنده الکترواپتیکی مالتی اسپکترال‌ موسوم به SeaWIFS (هشت باند طیفی در محدوه‌ فرکانسی 885-402 نانومتر) توسط پرتابگر Pegasus به مدار موردنظر تزریق شد. Orbview-2 تا دسامبر 2010 با موفقیت از مناطق خشکی (پوشش گیاهی) و مناطق آبی (انواع فیتوپلانکتون‌ها) تصویربرداری نمود.

img_yw_news
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه های متاثر از زلزله 5.8 ریشتر لافت در غرب بندرعباس در تاریخ 27 بهمن 1398

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشور، در تاریخ 13981127 و ساعت 16:00:46 زلزله به بزرگی 5.8 در مقیاس ریشتر  جنوب کشور در استان هرمزگان را لرزاند. کانون زمین لرزه در 55 کیلومتر غرب بندرعباس و 55 کیلومتر شمال جزیره قشم می‌باشد. متعاقب آن نقشه پهنه‌های متاثر از حداکثر لرزش زلزله مزبور و آمارهای جمعتی مربوطه تهیه گردید.

img_yw_news
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ -

سنجنده های اندازه گیری کننده ی رطوبت خاک ماهواره ای - قسمت اول: سنجنده SMMR

پیش از پرتاب ماهواره های تخصصی اندازه گیری کننده رطوبت خاک مانند SMOS و SMAP، رطوبت خاک ماهواره ای تنها از طریق برخی از سنجنده های نصب شده در سایر ماهواره ها صورت می گرفت که در واقع ماموریت اصلی آن ماهوار ه ها، اندازه گیری رطوبت خاک نبود اما بدلیل ویژگی های خاص مناسب آن سنجنده ها، تحقیقاتی در ارتباط با تخمین رطوبت خاک با استفاده از آنها انجام شده است. در ادامه به معرفی این سنجنده ها خواهیم پرداخت.

img_yw_news
یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ -

معرفی و کاربرد بستر ابری Google Earth Engine

برنامه Google Earth Engine یک بستر ابری برای تجزیه و تحلیل داده های مکانی در مقیاس کل سطح کره زمین است که قابلیت های محاسباتی گسترده Google را جهت استفاده در زمینه های مختلف اجتماعی با تأثیر بالا از جمله جنگل زدایی، خشکسالی ، بلایا، بیماری، امنیت غذایی، مدیریت آب، نظارت بر آب و هوا و ... فراهم می آورد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ -

سیستم جهانی داده گواری زمین (Land Data Assimilation)

هدف از سیستم های داده گواری زمین (LDA)، تولید داده های میدانی با کیفیت بالا از پارامترهای مختلف سطح زمین (مانند رطوبت خاک و درجه حرارت) با تجمیع داده های ماهواره ای و داده های مشاهداتی زمینی، مدلسازی پیشرفته سطح زمین و تکنیک های تلفیق داده ها می باشد. آزمایشگاه علوم هیدرولوژیکی در مرکز پروازهای فضایی ناسا به مدت دو دهه است که در حال توسعه سیستم های داده گواری چندگانه می باشد.

img_yw_news
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ -

آتش سوزی جنگل‌ های استرالیا

بطور معمول، هر ساله آتش سوزی جنگل‌های جنوب شرقی استرالیا در ماه‌ های دسامبر رخ میدهد، اما به دلیل گرمای شدید منطقه و خشکسالی بیش از حد ناشی از پدیده گرم شدن جهانی امسال این رخداد زودتر از موقع مقرر (ماه اکتبر) جنگل‌های مناطق ساحلی شرقی استرالیا را در بر گرفته است.

img_yw_news
یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸ -

پایش راداری سیل در جاکارتا

درست یک روز مانده به سال جدید میلادی روز سه‌شنبه 2019/12/31 بارندگی شدیدی به میزان 380 میلیمتر در روز در شهر جاکارتا اندونزی رخ داد. طی دو روز پس از وقوع این بارندگی شدید بخش اعظم شهر را آب در بر گرفته بود (شکل 1، رنگ آبی). رخدادی که طی دهه ‌ها قبل در اندونزی رخ نداده بود. عواقب این مخاطره در دو روز اول سال جدید میلادی این بود که تقریبأ بالای 175000 نفر به مکان‌ های امن‌تر شهر جابجا شدند و 60 نفر جان خود را از دست دادند، بطوریکه 74 منطقه شهری در جاکارتا و غرب Java و Banten سیل‌زده شده بودند.

img_yw_news
چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فن آوری هایRS وGIS در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در 2 بهمن 98

در این دوره که حدود 100 نفر از مدیران و کارشناسان ارشد آن سازمان شرکت داشتند،  توضیحاتی در خصوص تاریخچه سنجش از دور، تعریف خشکسالی، چرخه مدیریت خشکسالی و مفاهیم ارزیابی ریسک خشکسالی توسط آقای مهندس عبدالرضا انصاری آملی ارائه گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -

کاربردهای تصاویر لندست - 8

با استفاده از روش ترکیب‌ باندهای طیفی تصاویر ماهواره‌ای، می‌توان اطلاعاتی منحصر به فرد از سطح زمین استخراج نمود. این اطلاعات همانند اثر انگشت انسان، خاص آن منطقه زمینی باشد. در ادامه پس از ارائه خصوصیات باندهای طیفی مختلف لندست 8 نمونه های مختلف پدیده های زمینی که با استفاده از این ماهواره قابل تشخیص می باشد، آورده شده است.

img_yw_news
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -

تشخیص هواپیما از طریق تصاویر ماهواره ای

تشخیص و آشکارسازی شی (Object Detection)، یکی از فناوری های کامپیوتری مرتبط با پردازش تصویر است که با تشخیص و تفکیک دقیق اشیاء خاص مانند انسان ها، ساختمان ها و خودرو ها و غیره در تصاویر و ویدئو ها سرو کار دارد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ -

تغییرات پهنه سیلاب در شهرستان های میناب، بندرعباس و جزیره قشم در روزهای 25 و 26 دی ماه 98

نقشه های ذیل با استفاده از ماهواره ترا تهیه شده و به تغییرات پهنه سیلاب در شهرستان های میناب، بندرعباس و جزیره قشم در روزهای 25 و 26 دی ماه 98 اشاره دارد.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای وقوع سیلاب در شهر میناب و بخش های میانی شهر در استان هرمزگان در 24 دی ماه 98

در نقشه های زیر، تصاویر ماهواره ای قبل و بعد از وقوع سیلاب در بخش های میانی شهر و خود شهر میناب استان هرمزگان نشان داده شده است. همانطور که ملاحظه می گردد مناطق متاثر از سیلاب در دامنه رنگ فیروزه ای تا آبی به همراه گل و لای مشخص شده است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ -

راه ها و مناطق مسکونی متاثر از سیلاب در جنوب شرق ایران در تاریخ 25 دی ماه 1398

این نقشه با بهره گیری از تجمیع پردازش های ماهواره ای و آنالیر مکانی با لایه های برداری راه ها و مناطق مسکونی کشور تولید گردیده است. نتایج حاصل از تحلیل داده ها بیانگر تاثیر سیلاب بر 363 کیلومتر از راه های اصلی کشور و همچنین حداقل 521 نقطه سکونتگاهی از میناب تا خلیج گواتر است.

img_yw_news
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای منابع زمینی شهر Mossoro

شهر ساحلی Mossoro در شمال شرقی کشور برزیل یکی از شهرهای مهم سیاسی در این کشور بوده که اولین شهر در برزیل است که قانون لغو استفاده از برده‌داری و حق رأی برای زنان را اجرا نمود. منابع نفت و گاز، نمک و میوه‌جات، این شهر را از نظر اقتصادی یکی از پر در آمدترین شهرها در این کشور نموده است.

img_yw_news
یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ -

نقشه پهنه سیلاب در محدوده شهرستان های قشم و بندر عباس در تاریخ 21 دی ماه 1398

با پردازش تصاویر ماهواره‌ای سنتینل-۱ (تصاویر راداری) در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۹۸، محدوده‌های متاثر از سیلاب شناسایی گردید. در نقشه ذیل، رنگ قرمز نمایانگر پهنه‌ های سیلابی و رنگ فیروزه‌ای، محدوده‌ هایی که آثار سیلاب در آنها به حداقل رسیده است را نشان می‌ دهد.

img_yw_news
شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۸ -

اشتیاق شرکت ESRI به منظور عقد توافق همکاری با کمیسیون اروپا

شرکت ESRI که به عنوان پیشرو بازار جهانی در حوزه ی سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS)، هوش مکانی و تهیه ی نقشه ها و نرم افزارهای تحلیل جغرافیایی شناخته می شود، قویترین خدمات رایانش ابری مکانی را در اختیار کاربران در اقصی نقاط دنیا قرار می دهد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ -

شهر شانگهای چین و تبدیل آن به یک کلانشهر

به علت شرایط سیاسی اقتصادی در اغلب کشورهای جهان، کاهش روز به روز جمعیت مناطق روستایی و مهاجرت جمعیت به شهرهای بزرگتر، درصد بزرگی از جمعیت به طور متمرکز در کلانشهرها زندگی می‌کنند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره‌ای جزایر آتشفشانی در اقیانوس آرام

مجمع‌الجزایر تونگا در شرق استرالیا بین جزایر نیوزلند و هاوایی در اقیانوس آرام جنوبی واقع شده است. 36 عدد از مجموعه 172 جزیره (با منشأ آتشفشانی و مرجانی) این مجمع‌الجزایر قابلیت سکونت دارند. بیشترین جمعیت در چهار جزیره با نام‌های واوائو (Vavau)، هاپای (Haapai)، نیوآ (Niua) و تونگا پاتو (patu Tonga) زندگی می‌کنند که بخش اعظم جمعیت ساکن جزیره تونگا پاتو می‌باشند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸ -

تصاویر ماهواره‌ای تشییع پیکر سردار شهید سیلمانی در تهران

انبوه جمعیت از میدان آزادی تا میدان انقلاب در خیابان‌های آزادی و انقلاب با عرض متوسط 40 با تن تیره نسبت به خیابان‌ها و بزرگراه‌های دیگر قابل تشخیص است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ -

سامانه پهنه‌بندی ریسک آتش‌ سوزی جنگل کانادا

سامانه اطلاعات حریق اراضی بکر کانادا  (CWFIS) که توسط سرویس جنگل کانادا  ایجاد و توسعه داده شده است، یک سامانه اطلاعات مدیریت حریق کامپیوتری است که شرایط خطر حریق را در سراسر کانادا پایش می‌کند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ -

بررسی وضعیت تصویر برداری ماهواره های لندست 7 و 8

در 31 می سال 2003 نوعی خرابی در تجهیز Scan Line Corrector (SLC) درون سنجنده +ETM ماهواره لندست-7 (شکل 1 و 2) رخ داد و سبب بروز نقصی در داده‌های تصویری ارسالی از این ماهواره گردید. علیرغم عملکرد صحیح المان آینه اسکن‌کننده زمین درون سنجنده و نیز عملکرد کاملأ صحیح تمامی اجزاء سنجنده، تمام سطح زمین بطور کامل اسکن نمی‌شد بلکه تصویربرداری با یک الگوی زیگزاگ در سطح زمین انجام میگردید (شکل 3، 4 و 5). به همین منظور در همان سال 2003 تصمیم به پرتاب لندست-9 (جایگزین لندست-7) در سال 2020 میلادی در همان ارتفاع 705 کیلومتری از سطح زمین گرفته شد.

img_yw_news
شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۸ -

پایش منواکسید کربن موجود در جو با استفاده از تصاویر ماهواره Terra

گاز بی رنگ، بی بو و سمّی منواکسید کربن یکی از شش آلوده کننده عمده ی هوای شهرهای بزرگ دنیا می باشد. هنگامی که سوخت های کربنی مانند ذغال، چوب و نفت به شکل ناقص می سوزند، منواکسید کربن تولید می شود. این گاز توسط باد و الگوهای چرخه ای هوا در سرتاسر جوّ پایین (تروپوسفر) گسترش می یابند. نقشه های میانگین ماهانه ی تجمع جهانی منواکسید کربن تروپوسفری در ارتفاع 12000 فوتی توسط ناسا تهیه می گردد.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ -

فیلم بخش هایی از کارگاه آموزشی برگزار شده سنجش از دور راداری ویژه دانشجویان در روزهای 14 و 15 مهر ماه 98

در ادامه، فیلم بخش هایی از کارگاه آموزشی سنجش از دور راداری ویژه دانشجویان که در روزهای چهاردهم و پانزدهم مهر ماه 98 توسط کارشناسان سازمان فضایی ایران در سالن الغدیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید، قابل دریافت می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۸ -

فیلم بخش هایی از کارگاه برگزار شده مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری های RS و GIS

ریسک یکی از مواردی است که در تمامی عرصه های زندگی انسان از حوزه های سرمایه گذاری و امور مالی تا فعالیت های روزمره انسان و مخاطرات طبیعی تاثیر گذار است. شناخت مفاهیم ریسک به مدیریت عواقب ناشی از آن کمک بسیاری می نماید. یکی از موضوعاتی که در طی سال های اخیر، توجه بسیاری به آن شده است، مدیریت ریسک مخاطرات طبیعی می باشد. روند افزایشی خسارت های ناشی از مدیریت بحران مخاطرات در طی دهه ها که به کنترل مخاطرات پس از وقوع توجه می نماید، سبب گردیده تا امروزه محققین و مدیران در سطح بین المللی به فاز مدیریت ریسک (کنترل و کاهش عواقب مخاطره پیش از وقوع) توجه بیشتری نشان دهند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -

از کره ماه به سوی دیگر سیارات

پس از مأموریت‌های بدون سرنشین به کره ماه در 1966 تحقیقات جدید با مأموریت کاوشگر رباتیک Rosetta مربوط به سازمان فضایی اروپا (ESA) با هدف بررسی و تحلیل دنباله‌دار Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko آغاز گردید. کاوشگر Rosetta در مارچ 2004 توسط پرتابگر آریان 5 به سیاره مشتری پرتاب و در سال 2014 کاوشگر مذکور به هدف خود رسید.

img_yw_news
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ -

معضل زباله های فضایی

به تازگی روسیه با استفاده از بکارگیری موادی خاص در ماهواره‌ها و تخریب اتوماتیک ماهواره‌ها پس از به پایان رسیدن ماموریتشان موفق شده به حل معضل زباله های فضایی کمک نماید. این فرآیند در فضا پس از ارسال فرمان از ایستگاه‌های زمینی و با پوشش دادن کل ماهواره با لایه‌ای از مواد خاص انجام می گردد. در مرحله بعد ماهواره تخریب و به بخار تبدیل می شود. بدین صورت معضل زباله‌های فضایی نشأت گرفته از زباله‌های موشک‌ها، ماهواره‌ها و سایر اجرام مصنوعی فضایی در آینده‌ای نزدیک حل خواهد شد.

img_yw_news
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ -

نقشه های پوشش برف تهیه شده توسط ناسا

برف پدیده ای است که نقش مهمی در تنظیم اقلیم زمین ایفاء می نماید. برف، نور خورشید ورودی به سطح زمین را به فضا بر می گرداند و سبب سرد شدن سیاره می شود. ذوب شدن برف فصلی و یخ های طبیعی، سبب تولید آب آشامیدنی و آبیاری محصولات کشاورزی در بسیاری از بخش های جهان می گردد.

img_yw_news
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ -

ثبت تصاویر سه بعدی با رزولوشن بالا به وسیله ماهواره‌ Gaofen-7

ماهواره Gaofen-7 در سه نوامبر 2019 از ایستگاه Taiyuan واقع در Shanxi (شمال کشور چین) توسط پرتابگر Long March-4B در مدار خورشید آهنگ با ارتفاع 506 کیلومتر قرار گرفت. محموله‌های این ماهواره دارای توان تفکیک مکانی زیر یک متر و ارتفاعی 1.5 متر می‌باشند.

img_yw_news
سه شنبه ۳ دی ۱۳۹۸ -

تلسکوپ FAST

تلسکوپ رادیویی تک دیافراگم کروی 500 متری چین با نام Tianyan در Guizhou در جنوب غربی چین راه‌اندازی شده است. با استفاده از این تلسکوپ 44 ستاره نوترونی جدید با فاصله‌های چندین هزار سال نوری از کره زمین شناسایی شده‌اند.

img_yw_news
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ -

مناطق سیل گرفته شهر اهواز و شهرک های حومه در تاریخ 1398/09/30

این نقشه با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل 1 (اخذ شده در تاریخ 30 آذر 1398) و با روش استخراج عوارض به صورت نیمه اتوماتیک، تولید شده است

img_yw_news
یکشنبه ۱ دی ۱۳۹۸ -

معرفی ماهواره های مشاهده زمین IRS1A و IRS1B کشور هند

بعد از پرتاب موفقیت‌آمیز دو ماهواره نمایشی و تستی Bhaskara-1 و Bhaskara-2 که از طریق سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO: Indian Space Research Organization) در سال‌های 1979 و 1981 طراحی و ساخته شده بود (با همکاری کشورهای خارجی از جمله روسیه و آمریکا)، کشور هند تصمیم گرفت که ماهواره‌ های بعدی را بواسطه دانش بومی خود طراحی و بعد از ساخت و تست به فضا پرتاب نماید.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ -

نقشه های بارش تهیه شده توسط ناسا

بارش، منبع اصلی آب شیرین برای گیاهان و حیوانات در سطح جهانی است. اساسا بارندگی عامل اصلی حیات بر روی کره ی خاکی بحشاب می آید. علاوه بر انتقال مقادیر انبوهی از آب از طریق اتمسفر، ابرهای بارانی، مقادیر هنگفتی از انرژی را نیز جابجا می نمایند. وقتی آب از سطح تبخیر شده و مانند بخار در داخل اتمسفر منتشر می گردد، گرما را از سطحی که توسط خورشید گرم شده است با خود حمل می نماید. زمانی که بخار آب به شکل قطرات ابر و بارش چگال می گردد، گرما به داخل جو منتشر می گردد. این گرما، بخش اعظمی از بیلان انرژی زمین و اقلیم است.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۸ -

امکان زندگی بر روی کره ماه

8 دسامبر سال 2018 میلادی سازمان فضایی چین ماهواره چانگ ‌ای - 4 را (سری ماهواره‌های پرتابی چانگ‌ای) به کره ماه پرتاب و در 3 ژانویه سال 2019 میلادی با موفقیت بر سطح کره ماه فرود آمد. این مأموریت اولین نشست جهان بر روی سطح کره ماه در طرف همیشه پنهان برای همه انسان‌های کره زمین می باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۸ -

مأموریت سفر به کره ماه با سری ماهواره‌ های چانگ ای

آخرین ماهواره پرتابی تا کنون از سری ماهواره های چانگ‌ای (Chang e) کشورچین، ماهواره چانگ ‌ای - 4 است که در هشتم دسامبر سال 2018 به سمت کره ماه پرتاب گردید. این ماهواره متشکل از یک ماه نشست (Lander) و یک ماه ‌نورد (Rover) مخصوص به خود است. انتخاب نام چانگ ‌ای برای ماهواره‌ های پرتابی، نشأت‌ گرفته از نام «خدای زن چینی کره ماه» می‌باشد.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -

پایش تردد کشتی ها با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری

پایش پهنه های آب های آزاد، در چند سال گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفته و به تبع آن، درخواست استفاده از امنیت و ایمنی دریایی بسیار افزایش یافته است. واضح است که در چنین شرایطی کنترل مرزها، نبرد با دزدان دریایی و قاچاقچی ها، ماهی گیران غیر مجاز و نظارت بر آلودگی اقیانوس، امنیت کشور و کلیه فعالیت های دریایی را تضمین کنند. در این خصوص، تصاویر ماهواره ای SAR که جایگزینی مناسبی برای روش های سنتی پایش سواحل محسوب می شود به دلیل قابلیت آنها در اخذ اطلاعات مستقل از شرایط روز و شب و آب و هوایی و به ویژه شناسایی کشتی ها در دریای آزاد، بسیار مفید هستند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه آموزشی کاربرد سنجش از دور در مدیریت بحران در 17 آذر 98

در راستای معرفی و ترویج کاربردهای فناوری سنجش از دور، کارگاه یک روزه "کاربرد سنجش از دور در مدیریت بحران"  در تاریخ 17 آذر1398 برای جمعی از مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت بحران کشور توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -

شناسایی مخازن مس در ایران با تصاویر سنجنده استر

سنجنده استر ASTER (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer) ژاپن یکی از پنج سنجنده نصب شده بر ماهواره ترا (NASA) است که در تاریخ 18 دسامبر سال 1999 میلادی به ارتفاع 705 کیلومتری مدار شبه دایروی قطبی تزریق شد و از اوایل سال 2000 میلادی، داده‌های خود را جهت بهره برداری کاربران به زمین ارسال نمود.

img_yw_news
دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ -

ثبت رکورد جهانی جدید در تصویر ماهواره ای با وضوح بسیار بالا (VHR) با ارسال ماهواره Cartosat-3 سازمان تحقیقات فضایی هند به فضا

در روز 27 نوامبر 2019، ماهواره ‌بر بومی کشور هند تحت عنوان PSLV-C47، ماهواره سنجش از دور نسل سوم Cartosat-3 با وزن 1625 کیلوگرم را از پایگاه ساتیش داوان هند، به فضا پرتاب و در ارتفاع 509 کیلومتری از سطح زمین در مدار خورشید آهنگ خود قرار داد. با پرتاب موفق این ماهواره که قابلیت ثبت تصویر ماهواره ای با توان تفکیک مکانی 25 سانتی‌متر را داراست، رکورد جدیدی در ثبت تصاویر ماهواره ای با وضوح بسیار بالا که پیشتر در اختیار ماهواره GeoEye-2 متعلق به شرکت  ORBIMAGE ایالات متحده آمریکا با توان تفکیک مکانی 31 سانتی متر بوده، شکسته شد. ماهواره بر هندی علاوه بر ماهواره Cartosat-3، تعداد 13 نانو ماهواره تجاری متعلق به ایالات متحده آمریکا را نیز طی همان پرتاب در مدارات مربوطه قرار داده است.

img_yw_news
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ -

تصمیم آژانس تحقیقات فضایی ژاپن در دسترسی عموم به داده‌های ماهواره‌ای راداری ALOS-2

آژانس تحقیقات فضایی ژاپن (JAXA) در نظر دارد تا همانند دیگر ماهواره‌های ژاپنی که از سال 1990 میلادی به فضا پرتاب گردیده‌اند (GCOM و JERS و ALOS-1)، دسترسی عمومی و آزاد به داده‌های ماهواره‌ای ALOS-2 را نیز فراهم نماید. طی این تصمیم داده‌های ماهواره‌ای ALOS-2 در مد تصویر برداری ScanSAR در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

img_yw_news
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فن آوری سنجش‌ از دور و GIS در 13 آذر 98 در دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی

در راستای برگزاری کارگاه‌های آموزشی توسط کارشناسان اداره کل سنجش‌ازدور سازمان فضایی ایران به منظور ترویج فن آوری‌های فضایی، کارگاه مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور و GIS، در تاریخ 13 آذر ماه 1398 در دانشکده علوم زمین دانشگاه خوارزمی برگزار گردید. در این کارگاه، جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته های علوم زمین، سنجش از دور، GIS، مهندسی منابع آب و مهندسی نقشه برداری به همراه اعضاء انجمن سنجش از دور دانشگاه خوارزمی حضور داشتند. مباحث مطروحه در این کارگاه، به معرفی مفاهیم خشکسالی و ریسک مخاطرات، تفاوت ریسک و عدم قطعیت، چرخه مدیریت ریسک و کاربرد فن آوری های سنجش از دور و سیستم های اطلاعات جغرافیایی در مدیریت، ارزیابی و بررسی ریسک خشکسالی اختصاص داشت. این کارگاه در دو بخش تئوری و عملی ارائه گردید.  

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

“روش یادگیری عمیق (Deep Learning) با استفاده از داده های ماهواره ای و برنامه ی Google Earth Engine “

علی رغم آنکه امروزه حجم بسیار عظیمی از تصاویر ماهواره ای به شکل روزانه اخذ می گردند، اما همچنان نیاز مبرمی به توسعه ی روش های طبقه بندی این تصاویر در موارد برنامه ریزی شهری مدرن، کشاورزی و پایش محیط زیست وجود دارد و اساسا محققین معتقدند که هنوز به یک مدل بهینه و دقیق در این زمینه دست نیافته اند.

img_yw_news
سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸ -

نقشه شاخص وضعیت پوشش گیاهی (VCI) استان البرز در آبان ماه 1398

نقشه شاخص وضعیت پوشش گیاهی (VCI) استان البرز در آبان ماه 1398

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ -

ماهواره بادبان نوری

بادبان نوری IKAROS (Interplanetary Kite-craft Acceralated by Radiation Of the Sun) یک ماهواره (کاوشگر) ژاپنی است که توسط JAXA (Japanese Aerospace Exploration Agency) طراحی و ساخته شده است. این ماهواره برای آزمایش تبدیل انرژی نوری (خورشیدی) به انرژی حرکتی (حرکت رو به جلوی ماهواره) در فضای میان سیاره‌ای منظومه شمسی کهکشان راه شیری با موفقیت تست شده است. این آزمایش، نخستین تست تکنولوژی عملکرد این بادبان‌ها در خصوص موارد ذیل می باشد:

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ -

ماهواره‌ های سنجش از دوری - نظامی Yao Gan چین

سری ماهواره ‌های منظومه‌ای Yaogan متشکل از سه محموله مختلف سنجنده‌های الکترواپتیکی، راداری و الکترونیکی ارتباطی جاسوسی می باشد. از سال 2003 میلادی تا کنون  ماهواره‌ های منظومه‌ای Yaogan-1 تا Yaogan-33 هرکدام با پارامترهای فیزیکی مداری مختلف به فضا ارسال گردیده است. در این میان فقط پرتاب ماهواره Yaogan-33 بعلت عملکرد ناقص مرحله سوم پرتابگر با شکست مواجه شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۷ آذر ۱۳۹۸ -

معرفی ماهواره مشاهده زمین ENVISAT

ماهوارهEnviSat (Environmental Satellite)  یک ماهواره مشاهده زمینی با وزن 8 تن است. انویست یکی از بزرگترین و پرهزینه‌ ترین ماهواره سنجش‌ از دوری پرتاب شده به فضا می باشد. این ماهواره 10 عدد سنجنده از جمله تصویربردار اپتیکی و راداری، اسپکترومترها و ارتفاع‌ سنج راداری را بر روی پلتفرم خود حمل می‌کند. این ماهواره در تاریخ اول مارچ سال 2002 میلادی با پرتابگر آریان 5 در ارتفاع 800 کیلومتری از سطح زمین با موفقیت در مدار قرار گرفت و تا 8 آوریل سال 2012 میلادی داده‌های دریافتی را به زمین ارسال می نمود. هم‌اکنون (2019) این ماهواره جزو زباله‌های فضایی محسوب می‌شود و بواسطه نسبت وزن به سطح کل ماهواره و ارتفاع مداری‌ خود، 150 سال دیگر طول می‌کشد تا ماهواره به فضای اتمسفری کره زمین وارد و از بین برود.

img_yw_news
سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸ -

برگزاری کارگاه آموزشی

در راستای معرفی و ترویج کاربردهای فناوری سنجش از دور، کارگاه نیم روزه «معرفی کاربردهای سنجش از دور راداری و اپتیکی در پایش و مدیریت منابع آب» برای برخی از مدیران و کارشناسان شرکت توسعه مدیریت منابع آب ایران در تاریخ 5 آذر 1398 توسط کارشناسان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ -

پایش جابجایی پوسته زمین با استفاده از تصاویر ماهواره ای راداری (زلزله 5.9 ریشتری 17 آبان آذربایجان شرقی)

نقشه زیر، جابه جایی پوسته زمین را بر اثر زلزله 5.9 ریشتری 17 آبان آذربایجان شرقی با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای راداری سنتینل-1 را نشان می‌دهد. برای تهیه این نقشه از تصاویر بالارو 12 و 24 آبان 1398 و تکنیک تداخل‌ سنجی راداری استفاده شده است. حداکثر جابجایی حدود 6 سانتیمتر در راستای دید ماهواره بوده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی مدیریت ریسک خشکسالی برای استارت آپ ها و شرکت های سنجش از دور در روز چهار شنبه 29 آبان 98 برگزار گردید.

در راستای حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه سنجش از دور‏، دوره یک روزه «مدیریت ریسک خشکسالی» در روز چهارشنبه 29 آبان 1398 در سازمان فضایی ایران (ساختمان سایه) برگزار گردید. فهرست عناوین ارائه شده در کارگاه آموزشی "مدیریت ریسک خشکسالی" به صورت ذیل تنظیم گردید.

img_yw_news
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -

معرفی ماهواره مشاهده زمین JERS-1

ماهواره JERS-1 (Japanese Earth Resources Satellite) یاFUYO-1  یک ماهواره ژاپنی رصد زمین است. ماموریت  اصلی این ماهواره جمع‌آوری داده‌هایی به منظور نقشه‌برداری از سطح زمین، بررسی جنگل‌ها و ذخایر ماهی، حفاظت از محیط زیست، پیشگیری از بروز حوادث غیر مترقبه و نظارت ساحلی و ... ، با تمرکز بر پایش و بررسی منابع طبیعی زمین می‌باشد.

img_yw_news
چهارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۸ -

دسترسی آزاد و رایگان به داده های ماهواره های راداری ژاپن

کشور ژاپن، دسترسی آزاد و رایگان به داده های ماهواره های راداری باند L، مانند ALOS (ALOS / AVINIR-2, PALSAR) ،ALOS-2 (ALOS-2 / ScanSAR) را به زودی فراهم می کند. به لحاظ وپژگی های تصاویر راداری دسترسی به این داده برای مناطق پوشیده از ابر، بسیار مفید است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

نقشه تخریب ساختمان ها در شهر میانه در اثر زلزله 17 آبان 98

نقشه زیر، تخریب ساختمان‌ها را در شهر میانه با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا نشان می‌دهد که با استفاده از تصاویر ماهواره‌‌ای قبل(تصویر ماهواره Pleiades-1A/B) و بعد(تصویر ماهواره WorldView-1) از زلزله تهیه شده است. در این نقشه یک ساختمان بطور کامل(رنگ قرمز) و 22 ساختمان بصورت جزئی(رنگ نارنجی) تخریب و 5 ساختمان نیز احتمالا دچار آسیب شده‌اند.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

نقشه تخریب ساختمان‌ها و راه‌ها در روستاهای ورنکش و بلوکان در اثر زلزله 17 آبان 1398

نقشه زیر، تخریب ساختمان‌ها و راه‌ها را در روستاهای ورنکش و بلوکان با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا نشان می‌دهد که با استفاده از تصاویر ماهواره‌‌ای Pleiades-1A که قبل و بعد از زلزله اخذ شده‌اند، تهیه شده است. در این نقشه 17 ساختمان بطور کامل(رنگ قرمز) و 11 ساختمان بصورت جزئی(رنگ نارنجی) تخریب و 34 ساختمان نیز احتمالا دچار آسیب شده‌اند. در تصویر دوم محل اسکان موقت زلزله‌زدگان بصورت دایره سفیدرنگ و در تصویر سوم جاده مسدودشده بصورت دایره-ضربدر نشان داده شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

کاربرد فناوری تداخل‌سنجی راداری در پایش جابجایی سد

تداخل‌سنجی راداری به‌عنوان روشی کارآمد در اندازه‌گیری جابه‌جایی سطح زمین می‌باشد. با استفاده از این فناوری امکان پایش حرکات کوچک سطح زمین به‌صورت پیوسته با دقت بالا و در گستره وسیعی امکان‌پذیر است. به‌دلیل پوشش وسیع تصاویر ماهواره‌ای، به‌هنگام بودن و پایین بودن هزینه آن‌ها نسبت به سایر روش‌های میدانی کاربرد این فناوری در بررسی مخاطرات طبیعی زمین از جمله زمین‌لغزش‌ها، فرونشست، زلزله و فعالیت‌های آتشفشانی بسیار متداول شده است.

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

تصاویر ماهواره ای راداری رایگان

سیستم های تصویر برداری راداری ماهواره ای، ابزاری بسیار کارآمد و مقرون به صرفه جهت مطالعه زمین و پیرامون آن می باشند. دلایلی توانمندی سنجش از دور راداری را می توان به طور خلاصه اینگونه بیان نمود:

img_yw_news
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸ -

قابلیت‌های سنجنده Surface Water and Ocean Topography (SWOT) در پایش سیل و منابع آب سطحی

سیل از جمله مخاطراتی است که بخش عمده‌ای از جوامع انسانی و زیرساخت‌ها در معرض تهدید جدی آن قرار دارند و این در شرایطی است که هنوز پایش آن در مقیاس مکانی و زمانی هنوز دشوار است. سنجنده Surface Water and Ocean Topography (SWOT) که برای پرتاب در سال 2021 برنامه‌ریزی شده است پارامتر‌های ارتفاع سطح آب، شیب دیواره‌ها و طغیان رودخانه‌های با عرض بیشتر از 50 متر را اندازه‌گیری خواهد کرد. SWOT حاصل همکاری مشترک ناسا، آژانس فضایی فرانسه (CNES)، آژانس فضایی کانادا (CSA/ASC) و آژانس فضایی اوکراین (UKSA) است. سنجنده SWOT جزء اولین سنجنده‌هایی است که دیدی جامع از پهنه‌های آب شیرین جهان فراهم می‌آورد و این امکان را به دانشمندان می‌دهد تا تغییرات حجم آب‌های شیرین در سراسر جهان را با قدرت تفکیک قابل قبولی تعیین کنند.

img_yw_news
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ -

اطلاعات تکمیلی از پایش ماهواره ای زمین لرزه 5.9 ریشتری استان آذربایجان شرقی در 17 آبان ماه 98

در 17 آبان 1398، زمین لرزه ای به بزرگای 5.9 ریشتر در شمال غربی ایران در عمق 8 تا 10 کیلومتری زمین رخ داد. این زمین لرزه به همراه حداقل 60 پس لرزه، سبب خسارات مالی و جانی و آسیب به ساختمان ها شده است. بیش از 100 ساختمان در روستاهای ورنکش و زرقان کاملاً ویران شده اند و چند صد نفر در درجات مختلف در روستاهای اطراف مرکز زمین لرزه آسیب دیده اند. در نقشه زیر، بزرگا و محل وقوع زمین لرزه 5.9 ریشتری 17 آبان 1398و پس لرزه های بیشتر از 5.2 ریشتر، تا تاریخ 18 آبان نشان داده شده است.

img_yw_news
پنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ -

استخراج و تولید نمک در هندوستان

کشور هند استقلال خود را در سال 1947 میلادی بدست آورد و از آن زمان به بعد برای تأمین نیازهای داخلی کشور مجبور به واردات نمک شد. امروزه این کشور سومین تولیدکننده بزرگ نمک در جهان است. اکثر تولید نمک هند در ایالت غربی استان گجرات، قابل استخراج و صادر می شود. این ایالت تقریباً سه چهارم تولید سالانه نمک کشور را تأمین می کند.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ -

پایش لایه ازن به کمک تصاویر ماهواره ای

لایه ازن از زندگی در روی زمین در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشیدی مضر (UV) محافظت می کند. در اواخر قرن بیستم، انتشار مواد شیمیایی به نام هالوکربن های ناشی از فعالیت بشر بر میزان مولکول های ازن موجود در جو تأثیر منفی گذاشت و مهمتر از همه باعث گسترش سوراخ لایه ازن در منطقه قطب جنوب شد. پروتکل مونترال که در سال 1987 به اجرا در آمد، میزان هالوکربن موجود در جو را مهار کرده است و در نتیجه آن، بازیابی آهسته لایه ازن در حال انجام است.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۸ -

پرتاب ماهواره سنجش از دوری با قدرت تفکیک مکانی بالای Gaofen-7 با قابلیت تصویربرداری استریوسکوپی به فضا توسط چین

رسانه‌های دولتی اعلام کردند که چین روز یکشنبه مصادف با سوم نوامبر 2019 ماهواره‌ی سنجش از دور با توان تفکیک مکانی و وضوح بالای جدیدی به فضا پرتاب کرد. این ماهواره قادر به تهیه و ارائه تصاویر استریوسکوپی است.

img_yw_news
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ -

ارسال همزمان شش ماهواره از سری ماهواره‌های Yunhai-2 به فضا

سری ماهواره‌های Yunhai-2 متشکل از شش ماهواره نظامی هواشناسی (با شکل و مشخصات فنی یکسان) می‌باشند. ماهواره‌های Yunhai-2 در 29 دسامبر 2018 توسط پرتابگر CZ-2D(2)YZ-3 به ارتفاع مداری مربوطه تزریق شد.

img_yw_news
دوشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۸ -

جایگاه سنجش از دور در مدیریت خشکسالی (قسمت اول- چرخه مدیریت خشکسالی)

مدیریت خشکسالی می تواند به چهار فاز کلی تقسیم بندی شود که عبارتند از: کاهش (تخفیف)‌ شدت (mitigation)، آمادگی (preparedness)، پاسخ (response) و بازیابی و بازسازی (recovery). در ادامه به معرفی هر کدام از این چهار فاز پرداخته می شود.

img_yw_news
یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ -

اولین ماهواره رادار با فرکانس باند-P در سال 2022

طبق قرارداد امضا شده مابین آژانس فضایی اروپا و شرکت پرتابگر فرانسوی Arianespace ماهواره Biomass (Biomass monitoring mission for Carbon Assessment) که اولین ماهواره راداری با آنتن روزنه ترکیبی فعال در باند-P می‌باشد، با ماموریت اصلی پایش زیست‌توده منابع جنگلی در سال 2022 به فضا پرتاب خواهد شد.

img_yw_news
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ -

ارسال 100 ماهواره تا سال 2025 میلادی به فضا

پیشرفت و ترقی اقتصادی در فضا یک امر اجتناب ناپذیر در دنیای جدید امروزی می‌باشد. چین هم اکنون بیش از 200 ماهواره فعال در مدار دارد. به گزارش خبرگزاری Global Times تا سال 2025 میلادی 100 ماهواره دیگر به فضا ارسال خواهد شد. تا ماه ژوئن 2019 پرتابگرهای بومی کشور چین با نام Long March Series حدود 400 محموله فضایی را با موفقیت به ارتفاع مداری مربوطه تزریق کرده است.

img_yw_news
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ -

داده‌ گواری داده های رطوبت خاک

داده گواری (Data Assimilation) شاخه ای از ریاضیات است که به دنبال ترکیب بهینه تئوری (عموماً به شکل مدل عددی) با داده های مشاهداتی می باشد. داده های مشاهداتی با خروجی های مدل عددی ترکیب می شوند تا یک تخمین بهینه از تحول سیستم ارائه دهند.

img_yw_news
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ -

ارتفاع سنجی ماهواره‌ای

در سامانه های ارتفاع سنجی ماهواره ای (Satellite Altimetry) از امواج راداری برای اندازه گیری فاصله پدیده ها تا ماهواره استفاده می شود. به لحاظ این ویژگی اندازه گیری و پایش ارتفاع، مستقل از شرایط جوی و در طول شبانه روز امکان پذیر است.

img_yw_news
شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ -

پایش ماهواره ای نوسانات مساحت دریای خزر از سال 1363 تا 1398

استفاده از تصاویر ماهواره ای و فن آوری سنجش از دور، ابزار بسیار مناسبی جهت پایش تغییرات پهنه های آبی در سال های گذشته می باشد. با استفاده از این سری زمانی مشاهدات، می توان درک بهتری نسبت به تغییرات محیط زیست پهنه های آبی و دلایل این تغییرات  پیدا کرد.

img_yw_news
جمعه ۳ آبان ۱۳۹۸ -

آشنایی با Open Foris، ابزارهایی رایگان و متن‌ باز برای پایش‌ های محیطی

Open Foris یک نرم افزار متن باز و رایگان برای نظارت بر محیط زیست است. این ابزار حاصل تلاش مشترک بسیاری از مؤسسات دولتی و خصوصی است و به میزبانی اداره جنگلداری سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد توسعه داده شده است. دولت‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و سازمان‌های مردم نهاد از این ابزار برای طیف گسترده ای از اهداف پایشی مانند:

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

استفاده از داده های رطوبت خاک ماهواره ی SMAP در مدل های پیش بینی و عملکرد محصولات کشاورزی

داده های اولین ماهواره ی ناسا که ماموریت آن اندازه گیری محتویات آب خاک می باشد در حال حاضر به شکل عملی توسط دپارتمان کشاورزی ایالات متحده (USDA) و به منظور پایش مزارع در سطح جهانی و نیز پیش بینی محصول مورد استفاده قرار می گیرند.

img_yw_news
پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ -

SolO پرچمدار آژانس فضایی اروپا در مأموریت مطالعه خورشید

SolO پرچمدار آژانس فضایی اروپا در مأموریت مطالعه خورشید  

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ -

کاربرد هندسه فراکتال در مطالعات و برنامه ریزی شهری با استفاده از تصاویر ماهواره ای

شکل گیری ساختار فیزیکی شهرها بر اساس یک فرآیند تصادفی نمی باشد، بلکه نتیجه تاثیر جامعه، اقتصاد، فناوری و تعداد بیشماری از عوامل دیگر است. درک عواملی که بر توسعه شهرها تاثیر می گذارند نه تنها به فهم نحوه توسعه تاریخی آنها کمک می نماید، بلکه منجر به شناخت و درک بهتری از آینده شهرها می گردد.

img_yw_news
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ -

کشتی نفتکش ایرانی SABITY و تصاویر راداری Sentinel-1

در تاریخ 19 مهر 1398 کشتی نفتکش ایرانی SABITY در محدوده 100 کیلومتری بندر جده عربستان دچار سانحه شد که بر اثر آن نفت موجود در مخازن این نفتکش وارد دریای سرخ گردید. با استفاده از ترکیب رنگی به دست آمده از پلاریزاسیون های VH و VV تصاوبر راداری Sentinel-1 که در تاریخ 21 مهر 1398 اخذ شده است، این لکه نفتی قابل مشاهده می باشد. در این تصویر، لکه نفتی به رنگ آبی به نمایش در آمده است و در محدوده ای به طول تقریبی 230 کیلومتر و عرض 90 کیلومتر انتشار یافته است.

img_yw_news
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ -

جستجوی منبع پرتوهای کیهانی از طریق ماهواره چینی DAMPE

یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی با استفاده از داده‌های ماهواره چینی  DAMPE (Chinese Dark Matter Particle Explorer) که نام دیگر آن  Monkey King می‌باشد، قادر است میزان انرژی طیفی ذرات پروتون را اندازه‌گیری نماید.

صفحه 1 از 2    
اولین
قبلی
1