• شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2071882 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 228 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 8 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

بایگانی بخش اخبار - آزمایشگاه RS

img_yw_news
چهارشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حست میلی لیتر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 1399/01/27

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی‌متر بر ساعت، هنگام عبور ماهواره GPM بر فراز ایران در روز چهارشنبه 27 فروردین 1399، ساعت 11 قبل از ظهر نشان داده شده است. نتایج مشاهدات بیانگر حداکثر نرخ بارش در استان‌ های بوشهر، هرمزگان و فارس می‌باشد.  

img_yw_news
شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حست میلی لیتر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 1399/01/22

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی‌متر بر ساعت، هنگام عبور ماهواره GPM بر فراز  ایران در روز جمعه 22 فروردین 1399، ساعت 11 قبل از ظهر نشان داده شده است. مشاهدات بیانگر حداکثر نرخ بارش در استان‌های مرکزی، کهگیلویه و بویر احمد، سمنان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی می‌باشد.

img_yw_news
شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۹ -

کاربردهای طیف سنجی در علم پزشکی

آنمی یا کم خونی یکی از رایج ترین بیماری های خونی است که با کاهش میزان هموگلوبین یا تعداد اریتروسیت ها مشخص می گردد. همه بیماری ها بدون استثناء باعث تغییرات اساسی در بیوشیمی سلولی و یا بافت می شود. تشخیص بیماری های پاتولوژیک در پزشکی عموماً با بررسی های بصری بافت مشکوک و روش های رنگ آمیزی بافتی و بازرسی میکروسکوپی انجام می شود.

img_yw_news
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ -

نرخ بارش واقعی بر حست میلی لیتر بر ساعت از داده های ماهواره ای در تاریخ 1399/01/21

در این نقشه نرخ بارش واقعی بر حسب میلی‌متر بر ساعت، هنگام عبور ماهواره GPM بر فراز  ایران در روز پنجشنبه 21 فروردین 1399، ساعت 11 قبل از ظهر نشان داده شده است. مشاهدات بیانگر حداکثر نرخ بارش در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، البرز، تهران، کردستان، قزوین و زنجان می‌باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۹ -

تغییرات پهنه آب دریاچه هامون از تاریخ 2 لغایت 12 فروردین 1399

در این نقشه، تغییرات پهنه آب در دریاچه بین المللی هامون در استان سیستان بلوچستان نشان داده شده است. نتایج حاصل از اندازه‌گیری مساحت آب از تصاویر ماهواره‌ای بیانگر افزایش قابل ملاحظه مساحت این دریاچه (بیش از 80 درصد طی 10 روز) در دو بخش هامون صابری و هامون هیرمند منتج از بارندگی‌های شدید در ایران و همچنین حوزه بالادست رودهیرمند در کشور افغانستان در دو هفته ابتدای فروردین 1399 می‌باشد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ -

​استفاده از کتابخانه طیفی در اکتشاف معادن

توسعه بخش معدن از مهم ترین ابزارهای تحقق چشم انداز توسعه اقتصادی کشور  است که می تواند پشتوانه ‏بسیاری از فرصت های پیش رو و توانایی های موجود باشد. رسیدن به  توسعه پایدار در بخش معدن بدون ‏شک نیازمند به کارگیری دانش روز و سامانه اطلاعات مکانی  توانمند است. ارائه اطلاعات با بهره گیری از ‏قابلیت های علوم مختلف مانند زمین شناسی، ژئوشیمی، ژئوفیزیک و سنجش از دور در سطح وسیع کمک ‏شایانی به توسعه بخش معدن خواهد کرد.‏

img_yw_news
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ -

کتابخانه های طیفی موجود در سطح جهان

کتابخانه طیفی مجموعه ای از طیف های مربوط به عناصر، مواد و سطوح مختلف است که برای شناسایی یک عنصر، ماده یا سطح خاص به کار گرفته می شود. اولین ضرورت پیش رو در توسعه یک کتابخانه طیفی، نیازسنجی و مشخص نمودن اهداف مورد نظر است.

img_yw_news
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ -

آشنایی با تجهیزات اپتیکی تلسکوپ فضایی جیمز وب (NIRSPEC – THE NEAR-INFRARED SPECTROGRAPH) – بخش چهارم

اولین بخش از استیج طیف گرافی زنجیره اپتیکی (موازی سازها و چرخ توری) برای جداسازی نور ورودی شاترها به طیف های مختلف تشکیل دهنده آن با استفاده از منشور و یا شش توری انکساری است که مجموعه عناصر واگرایی یا پراکندگی NIRSpec را تشکیل می دهند. موقع استفاده از توری های انکساری به عنوان عناصر پراکنده کننده، سه توری در ترکیب با فیلترهای مشخص استفاده می شوند تا از همپوشانی طیف هایی که به علت ترتیب استفاده از توری های مختلف به وجود آمده اند جلوگیری شود.

img_yw_news
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ -

آشنایی با تجهیزات اپتیکی تلسکوپ فضایی جیمز وب (NIRSPEC – THE NEAR-INFRARED SPECTROGRAPH) – بخش سوم

هدف عمده علمی طیف نگار مادون‌قرمز نزدیک (NIRSPEC) برآوردن امکان بررسی طیفی اشیای سماوی است که تمرکز خاص آن روی مطالعه کهکشان‌های دور می‌باشد. این تجهیز به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که قابلیت اندازه‌گیری طیف 100 جسم را به‌صورت همزمان در یک میدان دید 3.4 در 3.6 arcminute دارد.

img_yw_news
شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ -

اهمیت کالیبراسیون و ارزیابی محصولات سنجش از دور

کالیبراسیون و ارزیابی صحت عملکرد سنجنده‌های فضایی و محصولات مستخرج از آن یکی از حلقه‌ های مهم زنجیره طراحی، ساخت و بکارگیری ماهواره‌های عملیاتی می‌باشد. کلروفیل-a یکی از محصولات قابل استخراج از داده‌های سنجش از دور می‌باشد که در پایش محیط زیست دریایی حائز اهمیت است.

img_yw_news
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ -

آشنایی با پدیده Vignetting در تصویربرداری آشکارسازهای CCD

میدان دید یک عدسی آبجکتیو یا شیئی (عدسی یا آینه منحنی که پرتو را از شیئ مورد مشاهده دریافت و برای ایجاد تصویری حقیقی کانونی می‌کند) با برخی ادوات اپتیکی که به عنوان یک فیلداستاپ عمل می کنند، محدود می شود. اغلب، میدان دید به وسیله ابعاد سنسور تصویربرداری یک دوربین یا دیافراگمی که در صفحه تصویر قرار می گیرد،

img_yw_news
پنجشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ -

آشنایی با تجهیزات اپتیکی تلسکوپ فضایی جیمز وب - بخش دوم

در این بخش قصد داریم تا به صورت اجمالی و کلی با ابزار و تجهیزات اپتیکی این تلسکوپ آشنا شویم. تلسکوپ فضایی جیمز وب در محموله اپتیکی خود چهار بخش را شامل می شود.

img_yw_news
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ -

آشنایی با زیرسیستم های محموله اپتیکی ماموریت تسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) - بخش اول

مأموریت تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) یک پروژه مشترک بین ناسا (NASA)، آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی کانادا (CSA) می باشد که برای جانشینی تلسکوپ فضایی هابل (HST) برنامه ریزی شده است. اگرچه طراحی و اهداف علمی آن کاملاً متفاوت است، اما انتظار می رود JWST پیشرفتهای شگفت آور را در علم فضای مادون قرمز به ارمغان آورد. این پروژه در ابتدا به عنوان تلسکوپ فضایی نسل آینده (NGST) شناخته می شد. اما در ادامه به افتخار مدیر ناسا، جیمز وب که برنامه آپولو در زمان او انجام گرفت به (JWST) نام گذاری شد.

img_yw_news
شنبه ۷ دی ۱۳۹۸ -

اختتامیه پروژه ایجاد سایت کالیبراسیون رادیومتریک سنجنده‌های ماهواره‌ای - اپسکو

دومین کارگاه و جلسه بررسی نهایی پروژه کالیبراسیون رادیومتریک سنجنده‌های ماهواره‌ای از تاریخ دوم تا پنجم دسامبر 2019 با حضور کارشناس آزمایشگاه ملی سنجش از دور سازمان فضایی ایران در شهر آنتالیای کشور ترکیه برگزار گردید.

img_yw_news
دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ -

ارزیابی هدفمند شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه سنجش از دور در هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی، ایران ساخت

باتوجه به تاکید ریاست محترم سازمان فضایی ایران بر توسعه زیرساخت های فضایی کشور به عنوان یکی از حلقه های مهم زنجیره ارزش فضایی، کارشناسان اداره آزمایشگاه سنجش از دور از هفتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بازدید نمودند. در این بازدید که به صورت هدفمند و با برنامه ریزی قبلی انجام شد، شرکت هایی با پتانسیل ساخت زیر سیستم محموله تصویربرداری و تجهیزات کالیبراسیون آزمایشگاهی و مداری مورد استفاده درماموریت های فضایی، فعالیت های محیطی و مدلسازی اتمسفری مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند. همچنین برخی از شرکت های دانش بنیان درخواست استفاده از زیرساخت آزمایشگاه جهت تست و کالیبراسیون تجهیزات تولید داخل و ارائه مشاوره های فنی و تخصصی را مطرح نمودند که در قالب جهت گیری سازمان فضایی در حمایت از شرکت های استارت آپ فضاپایه و کسب و کارهای فضایی، آمادگی لازم اعلام شد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی طیف سنجی و کاربردهای آن برای استارت آپ ها و شرکت های سنجش از دور در روز سه شنبه 28 آبان 98 برگزار گردید.

در راستای حمایت از استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه سنجش از دور‏، دوره یک روزه «طیف‌سنجی و کاربردهای آن» در روز سه‌ شنبه 28 آبان 1398 در مرکز فضایی ماهدشت برگزار گردید. فهرست عناوین ارائه شده در کارگاه آموزشی طیف سنجی و کاربردهای آن به صورت ذیل تنظیم گردید.

img_yw_news
شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ -

آشنایی با آینه اصلی از محموله اپتیکی پروژه EUCLID

پروژه پیشگام EUCLID که به منظور مشاهده میلیون ها کهکشان کم فروغ و تحقیق درباره حقیقت جهان تاریک طراحی شده است، به پیشرفته ترین ادوات اپتیکی نیاز دارد. اولین بخش اپتیکی تحویل داده شده، آینه اصلی تلسکوپ است که در محل ایرباس در تولوز  تحویل داده شد.

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ -

هم اکنون کارگاه "طیف سنجی و کاربردهای آن" در سازمان زمین شناسی کشور در حال برگزاری است.

پیرو برنامه‌ های سازمان فضایی ایران در معرفی توانمندیها و زیرساخت‌های حوزه فضایی و خدمات قابل ارائه به جامعه کاربران، کارگاهی تحت عنوان "طیف سنجی و کاربردهای آن" در سازمان زمین شناسی در روز چهارشنبه مورخ 98/7/17 در محل سازمان زمین‌شناسی در حال برگزاری می‌باشد. سرفصل های این کارگاه بشرح زیر است :

img_yw_news
چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ -

کتابخانه های طیفی موجود در سطح جهان

کتابخانه طیفی مجموعه ای از طیف های مربوط به عناصر، مواد و سطوح مختلف است که برای شناسایی یک عنصر، ماده یا سطح خاص به کار گرفته می شود. کتابخانه های طیفی متعددی برای اهداف سنجش از دوری موجود می باشد که فهرستی از آن ها در جدول زیر ارائه شده است. از میان این کتابخانه ها، مجموع سه کتابخانه طیفی USGS، JPL و JHU با نام کتابخانه طیفی ASTER شناخته می شود.

img_yw_news
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ -

شرکت در گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌‌های دانش‌ بنیان و استارت‌ آپ‌‌ های حوزه محصولات و خدمات پهپادی

به منظور مشارکت در گردهمایی فناورانه صنایع، شرکت‌‌های دانش‌ بنیان و استارت‌آپ‌‌های حوزه محصولات و خدمات پهپادی، دو نفر از کارشناسان اداره آزمایشگاه و استانداردسازی خدمات سنجش از دور از اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در این گردهمایی دو روزه در تاریخ 26 و 27 شهریور 1398 حضور به هم رساندند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ -

ارائه خدمات آزمایشگاهی به استارت آپ ها و دانشجویان سنجش از دور

آزمایشگاه ملی سنجش از دور سازمان فضایی ایران، در راستای حمایت از شرکت ها و استارت آپ های فعال در حوزه سنجش از دور و پژوهشگران این حوزه آماده ارائه خدمات طیف سنجی مورد نیاز می باشد. متقاضیان محترم می توانند جهت ثبت درخواست آزمایشگاهی خود به وب سایت سازمان فضایی ایران، بخش خدمان الکترونیک مراجعه و فرم خواست خدمات آزمایشگاهی را مطابق موارد خواسته شده تکمیل نمایند.

img_yw_news
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ -

کارگاه آموزشی طیف سنجی ویژه شرکت ها و استارت آپ های سنجش از دور

با توجه به رویکرد سازمان فضایی ایران مبنی بر توانمند سازی و تقویت دانش فنی بخش خصوصی و استارت آپ های سنجش از دوری، دوره آموزشی "آشنایی با طیف سنجی و کاربردهای آن" ویژه شرکت ها و استارت آپ های فعال در حوزه سنجش از دور، آبان ماه 98 برگزار می گردد. تاریخ و نحوه ثبت نام از طریق پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران به نشانی "rs.isa.ir" اعلام خواهد شد.

img_yw_news
یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ -

همکاری با استارت آپ کشت یار

در راستای حمایت از استارت آپ های فعال در حوزه سنجش از دور، در روز چهارشنبه مورخ 98/6/13 نشست مشترکی با حضور نمایندگان آزمایشگاه ملی سنجش از دور سازمان فضایی ایران و اعضای فنی استارت آپ کشتیار برگزار شد. در این جلسه امکان استفاده از طیف سنجی برای توسعه محصول و تکمیل الگوریتم نرم افزار کشتیار در حوزه کشاورزی دقیق، مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید آزمایشگاه ملی سنجش از دور عملیات طیف سنجی مورد نیاز استارت آپ کشتیار را انجام دهد.

img_yw_news
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با آقای مهندس وارسته، رئیس اداره آزمایشگاه و استاندارد سازی خدمات سنجش از دور در ارتباط با ضرورت ایجاد آزمایشگاه ملی

سازمان فضایی ایران پس از انجام مطالعات مختلف ظرف چند سال در همکاری با دانشگاه ها و مراکز علمی کشور، در سال 1394 در روز ملی فناوری فضایی با حضور ریاست محترم جمهور، آزمایشگاه ملی سنجش از دور را در مرکز فضایی ماهدشت افتتاح نمود. در این رابطه، در خدمت آقای مهندس وارسته، رئیس اداره آزمایشگاه و استانداردسازی خدمات سنجش از دور هستیم و از ایشان سوالاتی را در خصوص لزوم ایجاد، اهداف و وظایف این آزمایشگاه مطرح نمودیم که در ادامه، توجه شما را به این گفتگوی تخصصی جلب می نمائیم.

img_yw_news
دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ -

گفتگو با سرکار خانم مهندس حقیقت مهر در خصوص معرفی آزمایشگاه ملی سنجش از دور در سازمان فضایی ایران

امروزه فن آوری سنجش از دور، امکان جمع آوری اطلاعات کمی و کیفی دقیق و قابل اعتماد از سطح زمین را فراهم کرده است. تصاویر ماهواره ای با ارائه اطلاعات متنوع از پدیده های مختلف جغرافیایی، ابزاری سودمند جهت مدیریت منابع زمینی، مدیریت بحران، هواشناسی، برنامه ریزی های کلان، محیط زیست  غیره به حشاب می آیند. استخراج اطلاعات قابل اعتماد از تصاویر، مستلزم آگاهی و دانش دقیق از شرایط فیزیکی حاکم بر سنجنده و تصاویر است که در آزمایشگاه های سنجش از دور ایجاد می گردد. در این باره با طرح سوالاتی در خصوص آزمایشگاه سنجش از دور و وظایف آن در خدمت سرکار خانم مهندس پریسا حقیقت مهر هستیم و از ایشان دلایل ایجاد آزمایشگاه ملی سنجش از دور در سازمان فضایی ایران را جویا شدیم.

img_yw_news
شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ -

تکمیل و توسعه کتابخانه طیفی ملی در حوزه کشاورزی

طرح ایجاد کتابخانه طیفی ملی با هدف کلی جمع آوری اطلاعات طیفی پدیده های حائز اهمیت در کشور و به منظور افزایش سطح تفسیرپذیری داده های سنجش از دور از مهر ماه 1391 در سازمان فضایی ایران آغاز گردید. در فاز نخست، 537 عارضه مختلف مورد طیف سنجی قرار گرفتند. در فاز دوم، تکمیل و توسعه کتابخانه طیفی ملی برای سایر عوارض دارای الویت، در دستور کار قرار دارد.

img_yw_news
جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ -

کاربرد پهپاد در فناوری سنجش از دور

فتوگرامتری و سنجش از دور از ابزارهای قدرتمند و کارا به منظور اندازه‌ گیری‌ ها و پایش زمین می‌باشند که در تعریف به علم و تکنولوژی، کسب اطلاعات قابل اطمینان از طریق تحلیل تصاویر اخذ شده بدون تماس مستقیم با اشیا توسط سنجنده ‌های مختلف اطلاق می‌گردد.

img_yw_news
سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ -

برگزاری جلسه مشترک سازمان فضایی ایران و موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال

در روز یکشنبه مورخ 13980423 نشست مشترکی با حضور نمایندگان اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران و معاونین و کارشناسان موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال کشور در محل موسسه برگزار شد. موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تنها مرجع رسمی برای صدور گواهی بذر و نهال در کشور می باشد که بر اساس شاخص های میدانی و آزمایشگاهی، برچسب گواهی بذر و اندام های تکثیری را صادر می نماید.

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ -

اندازه گیری شاخص سطح برگ گونه استراتژیک کشاورزی (گندم)

اندازه گیری شاخص سطح برگ گونه استراتژیک کشاورزی (گندم)

img_yw_news
یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ -

افزایش قابل ملاحظه بارندگی در 3 ماهه اول سال 1397 نسبت به زمان مشابه در سال های 1395 و 1396

افزایش قابل ملاحظه بارندگی در 3 ماهه اول سال 1397 نسبت به زمان مشابه در سال های 1395 و 1396

img_yw_news
سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ -

راه اندازی بخش اطلاعات ایستگاه هواشناسی مرکز فضایی ماهدشت

بخش اطلاعات ایستگاه هواشناسی مرکز فضایی ماهدشت در پرتال سنجش از دور وب سایت سازمان فضایی ایران راه اندازی گردید.