سوالات متداول ارائه اطلاعات پایش ماهواره ای زمین

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۵/۱۷ | 
آیا در بخش پایش ماهواره ای زمین، خدمات آنلاین هم ارائه می گردد؟
کلیه خدمات بخش پایش ماهواره ای زمین برحسب موضوع پس از اخذ و یا تهیه تصاویر با فاصله زمانی یک روز تا یک هفته پس از وقوع در پرتال سنجش از دور قرار می گیرد. بروز رسانی برخی پدیده های تحت پایش بصورت روزانه، هفتگی یا ماهیانه است.

چگونه می توان تصاویر ماهواره ای برف فصل زمستان سال 1394 را دریافت نمود؟
از آنجائیکه بخش پایش ماهواره ای زمین از مهرماه سال 1395 آغاز به خدمات رسانی نموده، لذا تصاویر ماهواره ای پوشش برف فصل زمستان سال 1394 در آرشیو این بخش موجود نمی باشد. درصورت نیاز کاربر محصول فوق برای سال های پیش از 1395 قابل تولید است.

آیا می توان تصاویر ماهواره ای سال های 1390 تا 1396 پایش آتش سوزی را از بخش پایش ماهواره ای زمین دریافت نماییم؟
تصاویر ماهواره ای خدمات آتش سوزی به صورت تصاویر کم حجم کوئیک لوک همراه با موقعیت، زمان و محل وقوع آتش سوزی بوده که از سال 1395 تاکنون براساس وقوع آتش سوزی های مختلف در کشور تولید می گردند. از این رو، صرفا اطلاعات کوئیک لوک تصاویر ماهواره ای ترا، سنجنده مادیس از مهر 1395ماه تا کنون در آرشیو پرتال سنجش از دور موجود است.

آیا اطلاعات روزانه تصاویر ماهواره ای ترا و آکوا دارای مختصات می باشند؟
خیر، اینگونه اطلاعات به دلیل حجم زیاد و نبود بستر WebGIS در پرتال سنجش از دور سازمان فضایی، به صورت نمایه تصویر تصاویر (Quick Look) و بدون مختصات زمینی می باشد که صرفا به منظور مشاهده کاربر و درخواست رایگان اصل داده در بخش پایش ماهواره ای زمین بارگذاری می گردند. اصل تصاویر دارای مختصات هستند.

چگونه می توان از تصاویر شاخص پوشش گیاهی NDVI استفاده نمود؟
محصولات سنجش از دور شاخص پوشش گیاهی NDVI از مهر ماه 1395 تا کنون به صورت موردی و در تاریخ های مختلف تهیه و در بخش پایش ماهواره ای زمین پرتال سنجش از دور، بارگذاری می گردد. این تصاویر به صورت کوئیک لوک بوده و بدون مختصات زمینی می باشد. لذا به منظور سفارش اصل محصول مختصات دار، باید از طریق تکمیل فرم الکترونیکی درخواست خدمات پایش ماهواره ای زمین اقدام نمود.

تعرفه استفاده و هزینه پرداخت محصولات سنجش ا زدور و خدمات پایش ماهواره ای زمین چگونه است؟
در حال حاضر، استفاده از کلیه خدمات پایش ماهواره ای زمین بصورت نمایه تصویر (Quick Look)  رایگان بوده و درخواست اصل محصولات طبق تعرفه سازمان در اختیار کاربران قرار می گیرد.

فرایند دریافت اصل محصولات خدمات پایش ماهواره ای زمین چگونه است؟
ابتدا از طریق بخش "ورود به سایت" وب سایت سازمان فضایی یا پرتال سنجش از دور سازمان فضایی ایران، اقدام به ثبت نام و عضویت در سایت نموده و پس از تکمیل فرم الکترونیکی درخواست محصول پایش ماهواره ای مورد نظر، منتظر تائید درخواست توسط مدیر سایت و دریافت لینک دسترسی باشید.

پایش دوره ای مساحت آبی دریاچه ارومیه به چه صورتی است؟
پایش ماهواره ای سطح آب دریاچه ارومیه براساس تصاویر ماهواره ای ترا یا آکوا بصورت روزانه قابل تولید است. با توجه به توان تفکیک مکانی این تصاویر دقت مناسبی برای ارزیابی تغییرات سطح آب دریاچه بدست نمی آید. لذا برای پایش دقیق محدوده سطح آب دریاچه از تصاویر سری لندست و به صورت دوره های منظم 16 روزه استفاده می شود.. چنانچه بنا به هر علتی نتوان از تصاویر لندست استفاده نمود، از تصاویر ماهواره ای Sentinel -2  بعنوان تصاویر ماهواره ای پشتیبان استفاده می گردد.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 657 بار   |   دفعات چاپ: 119 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر